A Gazprom a tervezettnél valamivel korábban, már az idén decemberben megkezdi a Déli Áramlat vezeték építését, amely a Fekete-tenger körzetéből Törökországon át Európába szállít földgázt - jelentette be az orosz cég vezetője pénteken.
A múlt év végén, amikor Millerrel tárgyalt Vlagyimir Putyin, az orosz miniszterelnök javaslatot tett arra, hogy az építés korábban, az idén decemberben kezdődjön. Eredeti elképzelések szerint a vezeték építését 2013 elején kezdték volna. Alekszej Miller szerint 2015 decemberében történne az átadás.
Orosz számítások szerint a 63 milliárd köbméter éves kapacitású vezeték megépítésének a költsége fele részben az orosz félre jut. A vezeték 2 ezer kilométeres szárazföldi szakaszának a kivitelezési költsége 6,5 milliárd euróba, a tenger alatti 925 kilométeres hosszának a bekerülése mintegy 10 milliárd euróba kerül - mondta Alekszej Miller.
A Magyarországon is áthaladó Déli Áramlat gázvezeték részvényesi szerződését szeptemberben írta alá a Gazprom, az olasz ENI, a francia EDF és a német BASF/Wintershall. Ennek értelmében a projektben 50 százalékban a Gazprom, 20 százalékban az ENI és 15-15 százalékban a francia GDF és a német BASF-Wintershall a tulajdonos.
A Déli Áramlat gázvezeték célja az Oroszországból Európa felé irányuló földgázszállítási útvonalak diverzifikálása, Ukrajna megkerülése. Az Európai Unió által felhasznált földgáz negyede Oroszországból származik. Ennek 80 százaléka halad keresztül Ukrajnán. Korábban Oroszország többször elzárta az Ukrajna irányába, így az EU felé haladó gázvezetékeket, mivel vitába keveredett Kijevvel az Ukrajnának szállítandó gáz árával és a tranzitdíjakkal kapcsolatban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.