Feltehetően csak magukat verik további költségekbe, akik kártérítési pert indítanak amiatt, ha a bankok elutasítják a forintkölcsönre vonatkozó kérelmüket a fix árfolyamú devizahitelük kiváltásához – derül ki az azenpenzem.hu összeállításából. A pénzügyi portál ugyanakkor ismertet egy esetet, amikor érdemes volt harcolni.
Abba, hogy a bankok kinek és mennyi hitelt adnak, a bankfelügyeletnek nincs módja beleszólni – mondta el Binder István, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) szóvivője az azenpenzem.hu érdeklődésére. A portál azért kereste meg a PSZÁF-ot, mert több olvasója jelezte: ha a fix árfolyamú devizahitel kiváltáshoz elutasítják a forintkölcsönre vonatkozó kérelmét, kártérítési pert indít.
Érdekesség, hogy a közszolgáknak ígért segítség ügyében - mint ismeretes, Orbán Viktor kétszer is küldött levelet erről - a javaslat előterjesztője is azt mondta, hogy ha az elképzelést időben meg is lehetne oldani, „a hitelbírálat során a bankok dönthetik el, hogy kinek adnak hitelt”. Így elvben egy ilyen eljárásnak nincs sok esélye.
Ha a PSZÁF igazolja
A pénzügyi portál szerint ugyanakkor bizonyos esetekben nagyon is célszerű az ügyfeleknek harcolniuk. Ha a végtörlesztési kérelem befogadásánál hibázott a pénzintézet, épp a PSZÁF elmarasztaló határozata lehet garancia arra, hogy az indított perben győz az adós.
A legegyszerűbben a Pénzügyi Békéltető Testületnél (PBT) kereshetik a pénzügyi szolgáltatások igénybe vevői igazukat. Ide viszont csak az fordulhat, aki már ügyfél (elutasított hitelkérelemmel a PBT egyáltalán nem foglalkozik).
Egy példa
A testület már hozott is végtörlesztési ügyekben határozatot. Az egyik esetben a Magyar Államkincstár 2,4 millió forint állami támogatást jogosulatlannak minősített, és kamatos visszafizetését rendelte el. A deviza lakáshitelesek szerint ez a helyzet azért állhatott elő, mert a bank nem vizsgálta megfelelően a feltételeket. A hitelintézet végül vállalta, hogy az állam javára visszafizetendő összeg kamatrészét (majdnem 600 ezer forint) méltányosságból megtéríti, a tőkerészre pedig kedvezményes részletfizetést biztosít. Emellett aláírta azt is, hogy a fennmaradó svájcifrank-hitel végtörlesztéséhez forintkölcsönt nyújt. Az ügyfél ugyanakkor az általa kért 1,2 millió forintos kártérítést nem kapta meg.
Ahogy Orbán Viktor által a közalkalmazottaknak kétszer kiküldött leveléből is kiderül (amelyben a kormány megígérte a segítséget), „a hitelbírálat során a bankok dönthetik el, hogy kinek adnak hitelt”, hiába lehetne megoldani az elképzelést időben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.