2012. január. 05. 15:45 MTI Utolsó frissítés: 2012. január. 05. 15:34 Gazdaság

Lehet, nem lesz elég az 50 százalékos görög adósságleírás

A görög kormány arra számít, hogy január végéig lezárulhatják a tárgyalásokat a magánbefektetőkkel az 50 százalékos adósságleírásról - mondták a Dow Jones üzleti hírügynökségnek az ügyet jól ismerő források. A nyilatkozók szerint a bankok hajlandóak engedményeket elfogadni az adósságleíráskor, de a cserébe folyósítandó új görög államkötvényeket brit törvények szerint bocsátják ki, ami lehetővé teszi, hogy nem teljesítés esetén a bankok görög eszközöket foglaljanak le. Athén korábban még határozottan visszautasította ezt a lehetőségét.

Egy vezető beosztású görög kormányzati alkalmazott azt mondta: "ha nem változik már semmi, akkor reményeink szerint a következő három hétben, vagy még korábban megállapodás születhet". "Egy rendezetlen körülmények között lezajló államcsőd veszélye összehozta a feleket. Most mindkét fél kompromisszumra hajlik" - tette hozzá.

Lukasz Papadémosz, Görögország miniszterelnöke szerdán úgy nyilatkozott: "rendezetlen körülmények között lezajló államcsőd lehet márciusban, ha nem sikerül megállapodni a második mentőcsomagról". Görögországnak februárban 14 milliárd eurónyi lejáró adósságot kell visszafizetnie.

A magánbefektetői adósságleírás fontos része annak a 130 milliárd eurós második mentőcsomagnak, amelyről októberben állapodtak meg az euróövezeti állam- és kormányfők. Ha megszületik a kompromisszum, úgy a magánbefektetői kézen lévő 206 milliárd eurónyi görög államadósság felét írnák le. Ez úgy történne, hogy a meglévő kötvények névértékének 35 százalékát új, 20-30 év lejáratú kötvényre cserélnék, amelyek kamatfeltételeiről közösen döntenének az érintettek. Emellett a névérték 15 százalékát, körülbelül 30 milliárd eurót készpénzben fizetne ki a görög kormány a bankoknak.

Az új kötvények esetében a bankokat képviselő szervezet korábban 8 százalék körüli kupont szeretett volna. Banki források az üzleti hírügynökségnek most arról számoltak be, hogy a megállapodási kényszer miatt évi 5 százalék körüli kuponba is belemennének a bankok.

A kötvénytulajdonosokra az euróövezeti kormányzatok részéről óriási nyomás nehezedik, hogy vegyenek részt a programban, és fogadjanak el egy alacsonyabb kupont - mondta az egyik magánbefektető képviselője. Elmondta: "amint a görög kormány közölte, hajlandó megfontolni a brit jog alkalmazását, beleegyeztünk abba, hogy - lejárati időtől függően - alacsonyabb kuponról tárgyaljunk. A legtöbb nagyobb európai bank is az úgynevezett hitelesemény ellen van, és inkább menne bele egy önkéntes adósságrendezésbe. Így igen, van előrelépés, de még mindig nincs végleges döntés".

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) decemberben arról tájékoztatott, hogy egy októberben kiadott, a görög államadósság fenntarthatóságáról szóló jelentésben szereplő 50 százalékos adósságleírás már nem biztos, hogy elégséges, mivel a vártnál mélyebb a görög recesszió, és hiányoznak a strukturális reformok.

Egy görög kormányzati szakember mindenesetre leszögezte: Athén nem gondolkozik nagyobb adósságleírásban. Az októberi, 50 százalékos tervezet szerint - amennyiben abban valamennyi magánbefektető részt vesz - a görög GDP-arányos államadósság 120 százalékra csökkenne 2020-ban, szemben a mostani 160 százalékkal.

A görög kormány jelenleg megvalósíthatónak tart egy 90 százalékos részvételi arány. Athéni hivatalnokok szerint a kormány azt fontolja, hogy egy - az előzetes megállapodásban szereplő - kollektív cselekvési kitételt aktivizálna, ami 75 százalék feletti önkéntes részvétel mellett kiterjeszthetővé teszi az akciót a fennmaradó, először az ügyletből kimaradni szándékozó magánbefektetőkre is.

Elemzők szerint leginkább azok a befektetők maradnának ki az önkéntes adósságleírásból, akik 2012-ben lejáró állampapírok tulajdonosai, illetve azok, akik biztosítást kötöttek kötvényeikre. Előbbiek nem tolnák ki papírjaik lejáratát 30 évvel, míg utóbbiak már jelenleg is biztosítva vannak az államcsőddel szemben.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.