Nem számítanak nagy pörgésre az ingatlanpiacon a végtörlesztés miatt a szakértők, mert hiába lenne kínálat, nincs rá kereslet. Jövőre sem lesz könnyű tehát lakást eladni, kivéve néhány vidéki nagyvárosban. Nagy rá az esély, hogy a következő időszakban keresettebbek lesznek az albérletek.
Legfeljebb átmenetileg nyújthat gyógyírt az ingatlanpiac bajaira a végtörlesztés - derült ki a hvg.hu által megkérdezett szakértők nyilatkozataiból. A különféle társadalmi mozgások, például a fiatalok elköltözése a szülőktől vagy a magas benzinárak miatt az agglomerációból Budapest központibb kerületeibe irányuló vándorlás sem nyújt tartós megoldást.
Tartós válság
"Hiába nőtt meg a végtörlesztés miatt a lakáseladási kedv, nem lesz túl nagy hatással a stagnáló ingatlanpiacra" - mondta el a hvg.hu kérdésére Beák Attila ingatlanszakértő. Szerinte még ha az ingatlanpiacra ki is kerül lakás, nem lesz olyan, aki megvegye, ráadásul azok, akik a végtörlesztéshez akarták felhasználni a lakásért kapott pénzt, már úgyis túladtak az ingatlanon. A kereslet hiányát jelzi például, hogy a budapesti agglomerációban akár másfél millió forintért is lehet családi házat venni, jóval a piaci ár alatt.
A 2008-as amerikai ingatlanválság hatásai csak késve értek el Magyarországra, ezért itthon 2009-2010 környékén kezdett el leülni az ingatlankereskedelem. A 2011-es évet jó közepesnek ítélte meg a szakértő, viszont arra számít, hogy „4-5 évig nem fog semmi történni az ingatlanpiacon”. Beák több évtizedes szakmai tapasztalatai alapján azt mondta: a 90-es évek elején és közepén volt hasonló a helyzet.
Sok az eszkimó
„Az egyébként eseménytelen decembert és januárt fel fogja pörgetni a végtörlesztés”, árnyalta kissé a képet Sztranyák József, a Magyar Ingatlan Tanács elnöke. Az ingatlanosok tapasztalatai szerint nagy összegű végtörlesztés leginkább Budapestre jellemző, vidéken elszórtan jelentkezik. „Falvak esetében nem érdemes végtörlesztésről beszélni” - mondta a szakértő -, és a kisvárosok sem igazán érintettek.
A 30 millió forintig tartó tartományban eddig is volt és nagy valószínűséggel ezután is lesz kereslet, de február-március környékén így is holtpontra fog jutni a piac. A legnagyobb baj ugyanis az, véli Sztranyák, hogy nincs fizetőképes kereslet, amely állandó mozgásban tartaná az adás-vételt. Az is probléma, hogy nem ott épülnek a lakások, ahol kellene, ilyen például a fővárosban a IX., a XI. és a XIII. kerület. A befektetők ezekben a városrészekben hiába gondolták, hogy ott érdemes építeni lakást, mégsem akadt elég vevő.
Keresettek lehetnek az albérletek
Nemcsak Budapestet sújtja a válság: vidéki kistelepüléseken egyenesen katasztrofális a helyzet, de még a nagyvárosokban, például Debrecenben is sok az eladatlan lakás. Ráadásul ha az ingatlanpiac meglódul, annak hatása először mindig a fővárosban jelentkezik. Azért van néhány elszigetelt oázis: Kecskeméten és Győrött gyakorlatilag lakáshiányról beszélhetünk - az Audi- és Mercedes-befektetések és az így keletkező munkahelyek miatt kevesebb lakás van, mint amennyire szükség lenne.
Ha a lakásvásárlás nem is pörög fel jövőre, az albérletpiac feltehetőleg igen. Sokkal olcsóbb ugyanis most ingatlant bérelni, mint törleszteni a hitelt, arról nem is beszélve, hogy lakáshitelhez jutni is nehezebb. Ez 2006-ban, 2007-ben pont fordítva volt, ezért is vettek fel akkor sokan kölcsönt lakásvásárlásra. A megnövekedett kereslet azonban felnyomhatja a bérleti díjakat, tehát az érdeklődőknek lehet, hogy érdemes minél előbb bérleti szerződést kötni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.