Gazdaság MTI 2011. december. 29. 11:54

MSZP: a kormány padlóra küldte a gazdaságot

Az MSZP szerint a kormány alkalmatlansága miatt 2011-ben padlóra került a gazdaság.

Tukacs István, a párt országgyűlési képviselője csütörtöki, Budapesten tartott sajtótájékoztatóján az elmúlt évet értékelve úgy vélte: a kabinet idei költségvetése már februárban megbukott, amikor Orbán Viktor bejelentette az első, 250 milliárd forintos zárolást. Azt mondta, a 2011-es büdzsét ezután még négyszer módosította a kormány, ami a gazdaság élénkítésének elmaradását, illetve az állami intézmények működésének bizonytalanságát hozta magával.

Tukacs István
Fazekas István

Az ellenzéki politikus szerint a kabinet "eltékozolta" a magánnyugdíjrendszerből befolyó 3 000 milliárd forintot is, mivel annak döntő részéből úgy csökkentették az államadósságot, hogy az továbbra is 80 százalék felett van. Kiemelte: az egykulcsos személyi jövedelemadó bevezetése katasztrofális következményekkel járt, mivel igazságtalansága mellett a gazdaság élénkítésének, illetve a fogyasztás növelésének sem lett az eszköze.

Tukacs István szerint a lakosság mellett a tőke- és forráshiányos vállalkozások is rendkívül nehéz helyzetbe kerültek mivel a kabinet befagyasztotta az európai uniós források felhasználását. A kormány nemzetközi pénzintézetekkel folytatott, vesztett szabadságharca miatt pedig az általános bizalom is elfogyott az országgal szemben, így az euró árfolyama is tartósan 300 forint fölé emelkedett - fűzte hozzá.

A szocialista képviselő mindezekre hivatkozva "józan gazdaságpolitikát" sürgetett a kormánytól. Mint mondta, mindenekelőtt igazságos és többkulcsos személyi jövedelemadóra, a pénzügyi rendszer kiszámíthatóságára, a beruházások támogatására és jogbiztonságra lenne szükség.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.