„Ez a jogszabály sérti az MNB függetlenségét, jelentősen megnehezíti a jegybank ésszerű működését és súlyosan veszélyezteti szakmai hitelességét” – mondta az Indexnek adott interjúban Simor András a szerdán benyújtott új jegybanktörvényről.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke szerint már az új monetáristanács-tagok tavaszi kinevezése is veszélyeztette a függetlenséget, és csalódnia kellett azon várakozásában is, hogy az új tagok munkáját majd a törvény szelleme és az arra tett esküjük határozza meg - mondta az Indexnek Simor András.
A kormány azoban Simor szerint így is elégedetlen volt azzal, hogy a tanács nem befolyásolja megfelelően az MNB szakmai stábjának a működését – ezért most megfenyítik a stábot, és egy új alelnök kinevezésével kiüresítik a jelenlegi felső vezetés irányítási jogkörét. "Minden hatalmat a szovjeteknek – nekem ez jutott eszembe róla" - kommentálta Simor az eseményeket.
A jegybank elnöke szerint ez totális hatalomátvétel, a konfliktus könnyen az IMF-fel és az EU-val folytatandó – januárban kezdődő – hiteltárgyalások akadálya is lehet. Simor András ugyanis elmondta, a "jegybank uniós jogban is rögzített függetlenségét sérti, ha diktátumszerűen állapítják meg a jövedelmeket", ahogyan ez a jegybanktörvényben le van írva. Ezt kifogásolja az Európai Központi Bank és az EU, azonban szerinte ha ezt a kérdést megállapodással rögzíteni lehetne, a jogvita is véget érne.
"Én is úgy látom, hogy ez a többszöri frankfurti és brüsszeli felszólítás után várhatóan az uniós bíróság elé kerülő ügy konkrétan akadálya lehet az IMF–EU-párossal való új hitelmegállapodásnak" - mondta, hozzátéve, hogy ő felajánlotta a kormánynak, hogy tárgyaljanak. "A fizetések korlátozása szerintem biztosan sérti az uniós jogot, ezt a korábbi EKB-s állásfoglalások egyértelműen alátámasztják, és a mostani vélemény ezt csak megerősíti" - jelentette ki Simor.
Az MNB elnöke azt mondta, nem tudja nem figyelemelterelésként értelmezni a PSZÁF és az MNB esetleges jövőbeni összevonásáról szóló javaslat időzítését. "A figyelmet azonban csak pár óráig lehet elterelni, a történet nem változik: a beterjesztett jegybanktörvény-tervezet súlyosan sérti az MNB függetlenségét, az Európai uniós jogot, és hitelteleníti az ország pénzügyi stabilitásáért felelős intézményt" - közölte Simor, aki szerint a jegybanktörvény megteremti annak a lehetőségét, hogy a magyar gazdaságirányítás utolsó független intézménye is megszűnjön.
A jegybankelnök felhívta a figyelmet arra, hogy az Európai Unió alapszerződése egyébként megtiltja, hogy a jegybank elnökének hatásköre megbízása alatt megváltozzon, illetve bármilyen, a jegybank működését érintő javaslatról előzetesen és érdemben egyeztetni kell az MNB-vel és az Európai Központi Bankkal, ami ebben az esetben sem történt meg.
Simor András emellett megjegyezte, a jegybank új felépítésével akár a Magyar Nemzeti Bank működése is veszélybe kerülhet, szerinte akár olyan helyzet is előállhat, hogy "az infláció elleni harc elsődleges felelőse, a forint védelmében meghatározó szerepet játszó intézmény nem tudja teljes egészében ellátni a feladatát. Ezen nem tud sem az IMF, sem az EU segíteni, ha a jegybank működése bizonytalanná válik, azt semmilyen hitelkeret nem tudja pótolni".
Csütörtökön Orbán Viktor miniszterelnök a cseh kormányfővel történt találkozása utáni sajtótájékoztatón úgy reagált Simor mondataira: politikai provokációnak nem ülünk fel, még akkor sem, ha az a független jegybankelnöktől jön".
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.