A költségvetési bizottság benyújtott egy módosító javaslatot, amely kerek-perec kimondaná, megszűnik a magánnyugdíj-pénztári tagdíj - írja az Origo. Matolcsy György néhány órával korábban még azt mondta, csak meghosszabbítják a tagdíjak állami rendszerbe történő átirányításának időtartamát.
Törvényi erővel el szeretné törölni a kormány a magán-nyugdíjpénztári tagdíjat - ez a lényege annak a módosító javaslatnak, amelyet a parlament költségvetési bizottsága nyújtott be a pénzügyi stabilitási törvényjavaslathoz - közölte az Origo.
A módosító javaslat első pontja kimondaná: természetes személy nyugellátás fedezetére fizetett járuléka kizárólag a Nyugdíjbiztosítási Alapot illeti meg. A módosító javaslat további részében minden egyes törvényből kiszedik azt a szót, hogy "tagdíj". A módosító indoklása nem kertel: a javaslat megszünteti a kötelező magán-nyugdíjpénztári tagdíjfizetést.
"A társadalombiztosítási nyugdíjrendszer hosszú távú fenntarthatósága, pénzügyi stabilitása és a hatálya alatt álló biztosítottak nyugdíj-várományainak biztosítása érdekében a javaslat megszünteti a kötelező magán-nyugdíjpénztári tagdíjfizetést" - olvasható a javaslat rövid indoklásában.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján még csak annyit mondott, hogy az állam határozatlan ideig magához irányítja a tagdíjakat, és elképzelhetőnek tartotta, hogy a kormány újranyitja a maradék 102 ezer pénztártagnak a visszalépés lehetőségét az állami pillérbe. Ha ez nem történne meg, akkor a pénztártagok megtakarításai folyamatosan fogynának, vagy csak nagyon alacsony hozamot tudnának rajta elérni a pénztárak, így nem érné meg maradni a pénztárakban.
A hiánycél tartása érdekében a kormány 48 milliárdot venne el a kötelező magánnyugdíjpénztárakban maradók befizetéseiből - derült ki a déli tájékoztatón. Matolcsy akkor azt mondta, ez azt jelenti, hogy a kasszatagok 10 százalékos munkavállalói járulékára vonatkozó 14 hónapos moratóriumot 12 hónappal meghosszabbítják, azaz a járulékot nem a pénztárakba - ahogy tavaly ígérték -, hanem az államnak kell befizetni.
A magánnyugdíjpénztárakat tömörítő Stabilitás Pénztárszövetség közleményében azt írta, megdöbbenéssel értesült a kormányzati szándékról - ami akkor még csak az átirányításról szólt. "Ez a lépés - azon túl, hogy jogszerűsége erősen vitatható - a magánpénztári szektor végét jelentheti" - írták, hozzátéve, a szövetség minden legális eszközzel fel kíván lépni az intézkedéssel szemben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.