Gazdaság MTI 2011. december. 14. 14:54

Nehéz idők: jövőre szinte minden adó emelkedik

Miközben az egyre több terméket és szolgáltatást érintő közvetett adók kulcsa világszerte emelkedik, a társaságiadó-kulcsok már egy évtizede folyamatosan csökkennek; Magyarország mindkét adónemnél követi a nemzetközi trendeket, jövőre azonban szinte minden adó emelkedik, így a magyar átlagos adóterhelés nőni fog - mondta László Csaba, a KPMG könyvvizsgáló, adó- és üzleti tanácsadó cég adópartnere szerdán Budapesten, a cég sajtótájékoztatóján.

Az egykori pénzügyminiszter a KPMG éves "Corporate and Indirect Tax Survey", a társasági és indirekt adókkal foglalkozó kiadványát ismertetve elmondta: a globális társaságiadó-kulcs átlaga tíz év alatt 29 százalékról 22,96 százalékra esett, miközben a közvetett adók kulcsa viszonylag stabilan, 15,41 százalék körül mozog már három éve.

László Csaba hozzátette: Magyarország mindkét adónem esetében követi a nemzetközi trendeket, ugyan a társasági adó kisebb mint a nemzetközi átlag, az áfa kulcsa viszont 2012-ben európai csúcsra, 27 százalékra nő majd. Kiemelte: jövőre Magyarországon a regisztrációs adón kívül minden adó emelkedik, így a magyar átlagos adóterhelés nőni fog.

A KPMG globális tanulmánya szerint a társasaságiadó-kulcsok az európai régió kivételével - ahol szerény mértékben 19,98 százalékról 20,12 százalékra emelkedtek - a világon mindenhol mérséklődtek 2010 óta, de a meredek csökkenés időszaka lassan véget ér - emelte ki László Csaba. Úgy vélte: "Magyarországon a társaságiadó-kulcs évek óta a nemzetközi átlag alatt van, először azt szolgálta, hogy a külföldi befektetőket az országba vonzzák, de a szomszédos országokkal való adóverseny is megkövetelte a mérséklést".

László Csaba volt pénzügyminiszter
Stiller Ákos

László Csaba, aki 2002-2004 között volt pénzügyminiszter, úgy vélte: ma már kisebb szerepe van az adórendszernek egy ország versenyképességének megítélésében, a válság miatt a legtöbb országban a túlélés a cél, ezért a bérköltségek, az országkockázat, a jogszabályi környezet és a kiszámíthatóság felértékelődött az elmúlt időszakban. Kérdésre kifejtette: mintegy 40 milliárd forintra számít a főváros az iparűzési adó mértékének emelésétől, ha Budapesten a  2,5 százalékos iparűzési adó mellett döntenek, "az nagyon kemény lesz egyes vállalkozások tevékenységére".

"Az adókat tekintve a magyar út speciális, ilyen jelentős bevételt arányaiban sehol nem generálnak a különadók, mint itthon. Az elmúlt években a világban bárhol bármilyen ötlet felvetődött az adók emelésére, azt mi bevezettük" - említette meg László Csaba.

Kitért arra: a kormány már tavaly nyáron azt tervezte, 2015-től egységesen 10 százalék lesz a társasági adó, ez azonban az utóbbi időben feledésbe merült. Az egykori pénzügyminiszter szerint nehéz ügy lesz 10 százalékra levinni a társasági adót, bár az elfogadott sarkalatos adótörvényekben szerepel, hogy 2015-től egységes lesz a társasági adó, de annak kulcsát egyelőre nem lehet tudni.

A banki különadó olyan jelentős tételt jelent a büdzsé bevételeiben, hogy annak későbbi kivezetésekor a helyzetet kezelni kell, valamilyen új bevételi forrást kell keresni, de a különadókat a jövőben fokozatosan, de nem egyenlő mértékben meg kell szüntetni - mondta egy másik kérdésre László Csaba.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.