2011. december. 13. 14:37 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. december. 13. 15:41 Gazdaság

Újabb összecsapást vár Orbán és Simor között a Nomura

Egy három- vagy négyéves időszakra szóló 15-20 milliárd eurós megállapodás is elképzelhető a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Unióval – mondta Varga Mihály az Origónak adott interjújában. A Nomura szerint ez visszaigazolható az ország finanszírozási igényéből, a megállapodást is a lejáró adósság gyorsíthatja.

A Nomura becslése szerint jövőre 4,7 milliárd euró lehet a finanszírozási rés, így a megállapodásnak legalább 5 milliárd eurót kellene biztosítania. Hároméves megállapodással számolva ez 15 milliárd eurós megállapodást jelenthetne – kommentálta Varga nyilatkozatát Peter Attard Montalto, a Nomura londoni elemzője.

A szakértő szerint optimista a kormánynak az a várakozása, hogy január végéig megszületik a megállapodás, tekintve, hogy komoly megosztottság van a kabinet és az IMF, illetve az EU között. Az viszont gyorsíthatja a folyamatot, ha 2012 első negyedévében leáll a magyar államadósság finanszírozása (vagyis a kormány nem tudna bevonni forrást a piacról, hogy megújítsa lejáró adósságait), és arra kényszeríti a kormányt, hogy fogadja el az IMF és az EU feltételeit – véli az elemző.

Megint nekimennek Simornak

Montalto szerint nem világos, mit értett Varga Mihály azon, hogy „olyan kompromisszumra kell törekedni, ami a monetáris politikát is érdekeltté teszi abban, hogy segítse a kormány növekedési terveit”. Az elemző úgy látja, Simor András nem hajlik arra, hogy bármilyen adósságot, például a vállalatok adósságát a jegybank segítségével (az adósság monetizálásával) oldják meg. Ehhez el kellene távolítani Simort, ezért a Nomura arra számít, hogy a kormány jövőre újraindítja a jegybankelnök elleni háborút.

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.