A cél természetesen a mentális egészség fejlesztése.
Már Sigmund Freud is megmondta – de talán mégsem úgy van?
A klasszikus elmélet szerint ha valaki elfojtja élete rossz eseményeinek emlékét, ezek a gondolatok tudat alatt mégis megmaradnak, és befolyásolják az illető viselkedését.
Az ellenkezőjét igyekezett bizonyítani Michael Anderson pszichológus, a Cambridge-i Egyetem professzora és tanítványa, Zulkayda Mamat.
Kísérleteik azt sugallják, hogy egyszerűen elsajátítható módszerrel elnyomhatók a kellemetlen gondolatok, és ennek eredményeképpen az alanyok lelkiállapota javul.
Igaz, nem tényleges tragédiák emlékével kísérleteztek, hanem „csak” olyasmikkel, amiknek a bekövetkeztétől az alanyok féltek.
A kutatók videokonferencia keretében gyakoroltatták az alanyokkal, hogy kitalált kellemes fordulatokat minél élénkebben képzeljenek el, a kísérlet kedvéért keltett negatív gondolatokat viszont tevékenyen nyomják el, „üresítsék ki az agyukat”.
Anderson és Mamat szerint módszerük, amelyet a Science Advances folyóiratban nemrégiben ismertettek, alkalmas lehet a poszttraumás stressz zavar (PTSD) enyhébb eseteinek kezelésében is.
Anderson nem titkolja, hogy eredményük ellentmond az elfogadott felfogásnak, és szerinte is további kutatásokra lesz szükség.
Keresse a HVG Extra Pszichológia magazin legfrissebb számát az újságárusoknál!