Súlyos PTSD-vel küzdenek a Facebook moderátorai
Kenyában pert indítottak a Meta ellen a tömegesen megállapított diagnózisok miatt.
Kenyában pert indítottak a Meta ellen a tömegesen megállapított diagnózisok miatt.
Egy hosszúkövetéses vizsgálat során arra jutottak kutatók, hogy a gyerekkorban elszenvedett traumák még életünk utolsó időszakában is hatalmas lelki fájdalmat okozhatnak.
A cél természetesen a mentális egészség fejlesztése.
Általános tapasztalat a pszichológusi praxisokban, hogy megnövekedett az igény a traumaterápiákra. A tájékozódás azért is fontos, mert a traumák feldolgozására nincs univerzális recept, sem instant megoldás, függetlenül a módszertanok hatékonyságától és népszerűségétől. A technikánál pedig talán még fontosabb a terápiás kapcsolat és a megfelelő szakember.
Egy katona, David Metcalf segélykiáltása és öngyilkossága kellett ahhoz, hogy az amerikai Védelmi Minisztériumnál elkezdjék vizsgálni, milyen hatást gyakorol az agyra a fegyverek elsütése. Öt év pedig ahhoz, hogy az információ eljusson az amerikai haditengerészethez.
Minél rosszabbul alszik valaki, annál nehezebben felejti el a múltbeli negatív, traumatikus emlékeit, és minél többet szorong ezek miatt, annál rosszabbul alszik.
Sok mindent befolyásol, hogyan tekint rá a kismama.
Tekintve az izraeli-palesztin összecsapásokat, sajnos a téma közben még aktuálisabb lett.
A gyerekek telefonfüggősége, az idősek történelmi félelmei, a közösségi média képernyőhöz szögező mechanizmusai – csupa olyan tényező, amelyek a fogékonyaknál lelki bajokat okozhatnak az újabb közel-keleti válság napjaiban.
A traumatikus tapasztalatokra jellemző, hogy töredékesen tárolódnak el az idegrendszerben. Az egyik legnépszerűbb traumaterápiás módszer segítségével a gyötrő mozaikszerű pillanatok egységes, elmesélhető és feldolgozható emlékekké válhatnak.
Ezekben a hetekben sajnos különösen aktuálissá válik és sokáig velünk marad a poszttraumás stressz szindróma jelensége, de mi is ez a viszonylag későn felfedezett állapot? És miért érintheti azokat is, akik tanúk és támogatók? Füredi Éva, a Psziché Műhely krízisintervencióval foglalkozó mentálhigiénés szakemberének írása.
Vajon igaz, hogy a legnagyobb tragédiák magukban hordozzák az újrakezdés lehetőségét is? Vagy előfordulhat, hogy csak az elménk védekezik?