Újabb nagyágyú költözhet el Londonból a Brexit miatt
Jobban megéri Frankfurtot választani, mint a brit fővárosban maradni.
Jobban megéri Frankfurtot választani, mint a brit fővárosban maradni.
Nem volt meglepetés, hogy a Magyar Nemzeti Bank változatlanul hagyta kedden az alapkamatot, ám a Nomuránál úgy vélik, a kormány és a jegybank agresszív, kozmetikai csökkentést tervez az államadósság szintjét illetően az év végén különböző akciókkal. A bankház szerint a kitűzött, a GDP 77 százalékában mért államadósság csak nem reális euróárfolyammal volna lehetséges, így "manipulációra" lesz szükség.
A bankokat belekényszerítik egy olyan tárgyalási folyamatba, melyben a legnagyobb veszteséget kell lenyelniük, vagy ha ez nem sikerül, akkor a kormány jogszabállyal tehet pontot az ügy végére. Vagy így, vagy úgy, de Orbán Viktor kormányfő jár jól. A Financial Times feltörekvő piacokkal foglalkozó blogja az újabb devizahiteles mentőcsomag kapcsán közölt írást az ügyről.
A krízisadók és tranzakciós illeték emelése, illetve a bankok 7 százalékos különadója mind csalódást kelt, és azt jelzi, hogy az új vezetésű Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságpolitikai irányváltásába vetett hit túlzott volt, írja Peter Attard Montalto, a Nomura feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzője. A Nomura elemzője szerint bár Varga Mihály konzervatív irányvonalat vitt kinevezésekor, a mostani események is azt mutatják, hogy kormányon belüli hatalma korlátozott, és még mindig láthatjuk Matolcsy György "láthatatlan kezét" a háttérben.
Meglepő a jegybank kapkodása, arra utal, hogy az új vezetés pánikba esett, és figyelmen kívül hagyja a forint gyengeségét – kommentálta a Nomura közgazdásza a monetáris tanács csütörtökre tervezett rendkívüli ülését, amely valószínűleg a jegybanki gazdaságélénkítő eszközökről szól majd.
A 2012-es meglepően alacsony költségvetési hiány a tavaly nyáron és ősszel meghozott megszorító lépések miatt következett be. Az idei hiány ugyanakkor 4,2 százalék lehet, mivel továbbra is recesszióban marad a magyar gazdaság. A Nomura elemzése szerint további kiigazításokat kell végrehajtani ahhoz, hogy tartani lehessen az idei deficitet.
Nem lehet kétségünk afelől, hogy az MNB élére jelölt új elnök, Matolcsy György továbbra is a "Fidesz embere" és egy politikailag motivált döntési mixet fog a jegybank élén végbevinni. Egyelőre ugyanakkor meg kell várni, hogyan alakulnak a dolgok, ám a jegybank Matolcsyval már nem lesz független.
Biztonság, bizalom, hitelesség, átláthatóság, kiszámíthatóság. Ezek hihetetlenül fontosak lennének ahhoz, hogy a befektetők újra Magyarországot válasszák külföldi elemzők szerint. Az idei költségvetésbe befolyó adóbevételek és kiadások között lyuk tátong, a 2013-ra betervezett 0,9 százalékos gazdasági növekedés pedig irreális. Emellett pedig elemi érdekünk is lenne kiegyezni a külföldi vállalatokkal.
Matolcsy jegybankkal kapcsolatos hétvégi kijelentései is mozgathatták a forintot, a piacok most rájöhettek, hogy mit is akar igazán a kormány a Magyar Nemzeti Bank új vezetésével. A Nomura feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzője szerint kétséges lehet, hogy a forintgyengülés következtében folytatódhat-e kamatcsökkentési kurzus a monetáris tanács mai ülésén.
A Nomura feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzője szerint Magyarországon továbbra is folytatódnak a kiszámíthatatlan megszorítások. Peter Attard Montalto szerint az IMF-tárgyalások teljesen céltalanok, mivel addig nem lesz megállapodás, amíg a piacok "fel nem robbannak".
Egyre valószínűbb egy újabb kiigazítás Magyarországon, különösen a harmadik negyedéves rossz GDP adat tükrében nagyobb ennek a realitása. A Nomura elemzése szerint a gazdasági visszaesés fenyegetést jelent az idei és a jövő évi költségvetésre is.
Nem jelentenek valódi strukturális reformokat a Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter által szerdán bejelentett intézkedések, és minden bizonnyal nem elégítik ki az EU és IMF elvárásait a Nomura elemzője szerint.