Biztonság, bizalom, hitelesség, átláthatóság, kiszámíthatóság. Ezek hihetetlenül fontosak lennének ahhoz, hogy a befektetők újra Magyarországot válasszák külföldi elemzők szerint. Az idei költségvetésbe befolyó adóbevételek és kiadások között lyuk tátong, a 2013-ra betervezett 0,9 százalékos gazdasági növekedés pedig irreális. Emellett pedig elemi érdekünk is lenne kiegyezni a külföldi vállalatokkal.
Az idei jobb év lesz, mint a tavalyi, az eurózónabeli országoknak ugyanakkor jelentős fiskális kiigazításokat kell végrehajtaniuk - mondta Raffaella Tenconi, a Bank of America Merill Lynch feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzője a XII. Hungarian Business Leaders Forum konferenciáján. A közép-európai országokban langyos a növekedés, Magyarország esetében 0,3 százalékos a visszaesés, Lengyelország viszont 1,4 százalékkal növekedhet. Az idei évet bekorlátozza a globális gazdaság gyengesége. 2014-re sokkal nagyobbak a várakozások, hangsúlyozta Tenconi.
Magyarország jelentős hasznot húzott az eurózóna kockázatainak csökkenéséből, de a kormány fiskális elköteleződése is komolyan közrejátszott ebben - fejtette ki Irina Ivascsenko, az IMF magyarországi képviselője, aki azt is elmondta, hogy nagy a kockázat, hogy milyen gazdaságpolitikai mixet választunk a globális környezetben.
A növekedési kép továbbra is nehéz. 2012-ben a magyar gazdaság recesszióban van, idén nulla körüli növekedés várható. Ivascsenko szerint fenntartható fiskális kiigazítást kellene elérni, de hogyan viszik ezt véghez, nagy kérdés. A kiigazítás összetétele kiemelkedően fontos. Aggódnak az alacsony növekedés miatt, mert ez egy ördögi kört hoz létre, és aláássa a növekedést. Ivascsenko úgy gondolja, hogy a kormánnyal megvitatott kérdéseket végig kell vinni ahhoz, hogy beindulhasson a növekedés, emelkedhessen az életszínvonal.
A globális gazdaságban egy lassú növekedés indult be a tavalyi év második félévében - mondta Peter Attard Montalto, a Nomura feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzője. Az idei évben az egyes kormányok könnyen meg tudják majd lovagolni a likvid helyzetet, de óvatosnak kell lenni Magyarországon, mivel jövőre választások lesznek. A potenciális növekedés lehetősége megvan, és a befektetők ezt vizsgálják.
A fellendülő piacokat tekintve is lassulás tapasztalható, nehéz lesz ezt felhúzni, a politikának nem szabad hibáznia - ezt már Timothy Ash, a Standard Bank feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzője mondta. Rengeteg jó dolog van ugyanakkor Magyarországon, sikerül a nagy képet látni, ugyanakkor valami nem mindig stimmel. A mix nem megfelelő, nagy külföldi vállalkozások Magyarországon nem érzik jól magukat, a bizalom kérdése kulcsfontosságú. A szabályozási környezet folyamatosan változik – ez így nem mehet tovább. Talán az IMF-program lehetne a támogatója ennek a biztonságnak: nem is a pénz a lényeg, hanem a biztonság. Ez a kormány látja problémákat, de valamiért nem működik a dolog. Szerinte a bizalom növekedése lenne a legfontosabb.
Mi nem adunk politikai tanácsokat, csak értelmezzük egy kormány politikáit - hangzott el Leila Butt, a Standard & Poor’s hitelminősítő Magyarországért felelős igazgatója hozzászólásából. A besorolásnál a politika hatékonyságát, a fiskális helyzetet, a monetáris politikát, a gazdasági növekedés kilátásait és a külgazdasági helyzetet vizsgálják. Butt szerint az államadósság ugyanakkor még mindig magas. A gazdaságpolitikai mix Magyarországon ugyanakkor korlátozza az adósság csökkentését.
Ash kiemelte, hogy most nagyon likvidek a piacok, nncs nyomás a politikusokon, hogy megfelelően cselekedjenek. Ez elég perverz – emelte ki Ash. Az emberek kezdik beárazni az olcsó pénzt, óriási pénzek áramolnak be a feltörekvő piacokra, ezzel vigyázni kell. Magyarország sebezhető egy ilyen környezetben, ráadásul választások előtt állunk. Együtt kell működni az üzleti szférával és a bankokkal. Két éve szerinte valami rosszra fordult. És ha a külföldi befektetőknek nem tetszik a környezet, akkor elmennek.
A Nomura elemzője kiemelte, hogy minden a bizalomról szól, a Nemzetgazdasági Minisztériumnak újra kellene indítania magát. Fontos, hogy a növekedés beinduljon a második félévben, de a 0,9 százalékos idei növekedési előrejelzés viszont irreális. Középtávon is1-1,5 százalék lehet a növekedés, ami a munkaerőpiac fenntarthatósága szempontjából is fontos.
"Varázspillanatban vagyunk, ki kell használni azt a lehetőséget, hogy javulnak a tendenciák." ezt már Tenconi emelte ki. Szerinte lehet, hogy megszüntetik a túlzottdeficit-eljárást, ugyanakkor fontos, hogy ki lesz a jegybankelnök és, hogy a régi szabályok szerint működjön együtt, tartsák tiszteletben a függetlenségét.
Az oktatási reform alapvető fontosságú, a mezőgazdasági szektor termelékenységét is növelni kell, támogatni kell a bankszektort, az adóztatásukat csökkenteni kellene.
Butt a forintra kitérve elmondta, hogy ha lebegő árfolyamunk van, akkor jobban ellenállhatunk a külső sokkoknak. Ha megvan a saját valutánk, akkor az lehetővé teszi az adott ország számára, hogy rugalmasabban kezeljük az árfolyamot.
Nem biztos, hogy végleges az adórendszer - emelte ki Montalto. Nem világos, hogy a finanszírozási szakadékot hol sikerül bezárni, mivel az idei adóbevételek és a kiadások között komoly hézag van. Montalta szerint további ágazati adók lehetnek, és a kulcsokat is emelhetik. A befektetők nem bíznak ennek véglegességében. Az általános helyzet olyan nagyon nem javult, tavaly legalább hat kiigazítás volt. A háttérben húzódó fiskális pozíció sokkal kevésbé fenntartható, mint ahogy az elsőre látszik. Három százalék alatt kell tartani, ez legkönnyebben adókkal kivitelezhető, de választási évben ez nehezen megvalósítható.
Ivascsenko szerint pozitív az, hogy az államadósság stabilizálódik, viszont ha a növekedés csalódás okoz, az adósság fenntartása nem lesz "csinos" látvány. A legjobb az lenne, ha az adósságpálya lefelén tartó pályán rögzülne. A versenytárs országok már elérték a korábban hozott becslések értékét, Magyarország még mindig kínlódik. Hazánk ennél többre képes, korábban 3-4 százalék volt a potenciális növekedés mértéke. Keményen kell dolgozni azért, hogy az európai átlag életszínvonalat elérjük.
Az elmúlt évek gazdaságpolitikáját értékelve az elemzők igen megosztottak voltak, Tenconi 5-ből 2-est adott, Ash-t azonban aggasztja, hogy a kormányfő bejelentette, hogy véget értek a reformok. Szerinte többet kell tenni ezért, és így akkor lehetne akár 5-ös is a gazdaságpolitika.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.