Nomura: pánik az MNB-ben?
Meglepő a jegybank kapkodása, arra utal, hogy az új vezetés pánikba esett, és figyelmen kívül hagyja a forint gyengeségét – kommentálta a Nomura közgazdásza a monetáris tanács csütörtökre tervezett rendkívüli ülését, amely valószínűleg a jegybanki gazdaságélénkítő eszközökről szól majd.
Meglepő a jegybank monetáris tanácsának csütörtökre tervezett rendkívüli ülése, mivel jövő kedden is lesz nem kamatmeghatározó ülés. A sietség abból adódhat, hogy a jegybank vezetése igyekszik kihasználni az elmúlt időszak forinterősödését az új, gazdaságélénkítő jegybanki eszközök bejelentésére. A másik ok az lehet, hogy egy év múlva választások lesznek, és a kormánynak szüksége van a gazdasági növekedés élénkítésére – kommentálta Peter Attard Montalto, a Nomura elemzője azt a szerdán kiszivárgott hírt, hogy a monetáris tanács csütörtökön a gazdaságélénkítő jegybanki eszközökről tart rendkívüli ülést.
Az új, unortodox jegybanki lépések bevetését részben az is magyarázhatja az elemző szerint, hogy az elmúlt hónapban úgy tűnik erősödött a kormány félelme attól, hogy elapad az államadósság külföldi finanszírozása. Az elemző szerint ugyanakkor lehetséges, hogy a csütörtöki bejelentés csak a jegybank lépéseinek irányáról, nem a konkrét intézkedésekről szól majd.
Miért kapkod a jegybank?
A Nomura közgazdásza szerint a forint tovább fog gyengülni. Az nem meglepő, hogy a kormány likviditásnövelő jegybanki lépéseket készül bevetni, legfeljebb a korai időzítés váratlan. Az, hogy még a következő heti monetáris tanács ülését sem várja meg a jegybanki vezetés pánikra, és az árfolyam gyengeségének figyelmen kívül hagyására utal – írja az elemző.
Peter Attard Montalto úgy véli, az MNB apparátusát nem vonták be a holnapi bejelentésekkel kapcsolatos döntéshozatalba és elemzésbe, és a döntéseket az új jegybankelnök körüli szűk mag hozza. Az elemző szerint még a kormánypárt által kinevezett külsős tagokat is valószínűleg kizárják a döntésekből (csak azt várják el tőlük, hogy a jegybankelnök mellett szavazzanak), mint ahogyan Király Júlia alelnököt is (aki a monetáris tanácsban a legtöbb tudással és tapasztalattal rendelkezik ezekben a kérdésekben) – írja kommentárjában.
Mire lehet számítani?
Az a sajtóértesülés, hogy a jegybanki vezetés jövő hétfőn találkozik a bankok vezetőivel, valamint az, hogy a jegybank korábbi jelzése szerint az MNB csak stratégiai kérdésekről fog sajtótájékoztatókat tartani, az elemző szerint arra is utal, hogy csütörtökön likviditás- és gazdaságélénkítő, és emellett esetleg devizahiteles-mentő lépéseket jelentenek be.
Az elemző a korábbi információkból arra következtet, hogy a holnapi bejelentések egyik pontja a kéthetes MNB-kötvényben lévő likviditás alacsonyabb kamatozású egynapos betétekbe való átcsatornázása lehet. Ezzel a kormány növellheti a rövid lejáratú állampapírok iránti keresletet (vagyis, ha a jegybank korlátozza a kéthetes MNB-kötvényekben elhelyezhető pénzmennyiséget, a bankoknak valahová el kell helyezniük a kéthetesből kiszoruló forintjukat, ami értelemszerűen a rövid lejáratú állampapír lehet).
Emellett az intézkedések között szerepelhet, hogy a jegybank alacsony kamatozású forinthiteleket nyújt a devizahitelek kiváltására, de az elemző elképzelhetőnek tartja azt is, hogy az MNB beszáll az államadósság közvetlen finanszírozásába.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.