A német Handelsblatt online kiadása 10 pontban összefoglalta, mire kell figyelni az eurózónával kapcsolatban. A lap szerint a többsebességes Európa elvitathatatlan realitás.
1. Addig nyújtózkodjál, míg a takaród ér!
Egy országnak sem szabad a GDP 3 százalékánál jobban eladósodnia. Ha mégis megtörténik, pénzbüntetést kell fizetnie.
2. A büntetést nem kerülheted el!
Az EU pénzügyminisztereinek tanácsa csak nagyon kivételes esetben dönthet a büntetések alóli felfüggesztésről, és akkor is csak kétharmados többséggel. Ezt a Lisszaboni Szerződésben is rögzíteni fogják. (Eddig fordítva volt: csak akkor lehetett szó szankcióról, ha mindenki megszavazta, most csak akkor nem lesz a renitens viselkedés megbüntetve, ha a többség ezt támogatja.)
3. Légy tekintettel az eljövendő generációkra!
Minden uniós tagállam köteles adósságféket beépíteni az alkotmányába. A mesterségesen felpumpált európai kapitalizmus a múlté.
4. Vedd komolyan az európai bíróságot!
Azok a tagállamok, amelyek nem építik be az alkotmányukba az adósságféket, számíthatnak arra, hogy az európai bíróság eljárást indít ellenük. Így az európai ügyek prioritást kapnak a nemzeti ügyekkel szemben.
5. Nem bizonytalanítsd el a befektetőket!
A görög adósságválság egyszeri kilengés volt, amelynek nem szabad megismétlődnie. A befektetők jogbiztonságát az Európai Stabilitási Mechanizmus ("az európai valutaalap") részévé teszik.
6. Gondoskodj a gazdaság növekedéséről!
Az eurózóna igazi gazdasági kormányzattá vált: tagországok kormányzati vezetői havonta egyszer csúcstalálkozón vesznek részt azért, hogy gazdaságpolitikájukat összehangolják és együtt pörgessék fel a növekedést.
7. Tartsd szem előtt az EKB függetlenségét!
Az Európai Központi Bank továbbra is önállóan, a tagállamoktól függetlenül dönti el, hogy megvásárolja-e az államadósságot, és ha igen, milyen módon.
8. Felebarátod pénzét ne kívánd!
Az eurókötvényeket nem arra találták ki, hogy megoldják az adósságválságot. Minden tagállam maga felel az adósságáért.
9. A nagy gazdaságok szavát hallgasd meg!
Németország és Franciaország, mint a legnagyobb gazdasági szereplők, de facto az eurózóna politikai vezetői. Ezt írásban sosem rögzítették, de majdnem mindenki így gondolja.
10. Ismerd el a többsebességes Európát!
Az eurózóna a fiskális unió irányába halad és szükségszerűen maga mögött hagyja a tíz eurót nem használó országot. Ha az uniós szerződésmódosításokra nem bólint rá az összes tagállam, akkor 17-en fogják aláírni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.