Nem tett jót a BUX-nak az EKB-elnök bejelentése
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 318,61 pontos, 1,85 százalékos csökkenéssel, 16890,66 ponton zárt csütörtökön.
A részvénypiac forgalma 17,3 milliárd forint volt, a vezető részvények ára vegyesen alakult az előző napi záráshoz képest; az OTP napon belül 6 százalékot esett.
Varga Zoltán, a Quaestor elemzője felhívta a figyelmet arra, hogy kiábrándította a befektetőket Mario Draghi, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke. Hozzátette: az euró-zóna alapkamatát 25 bázisponttal, 1 százalékra csökkentették, majd a jegybankelnök beszédében elmondta, hogy az EKB további lépéseket eszközöl a likviditási problémák enyhítésére, azonban az uniós alapszerződés nem ad lehetőséget rá, hogy az IMF-en keresztül nyújtsanak segítséget a bajban lévő országoknak.
Ez a mondat - fűzte hozzá - megadta a "lökést" a tőzsdéknek, és intenzív zuhanás indult minden fronton. Az esésből a hazai piac sem tudta kivonni magát, de a vezető részvények közül csak az OTP, és a Mol szenvedett el komolyabb csökkenést - emelte ki. Pénteken az uniós csúcsra fókuszálhatnak a befektetők, azonban egyelőre csak remélni lehet, hogy a döntéshozóknak sikerül megegyezni, és komoly lépést tenni az euró-zóna válságának megoldása felé, mely megnyugtatná a piacokat - tette hozzá a szakember.
Varjú Péter, az Erste üzletkötője is azt mondta: az EKB-elnök bejelentéséig kiváró kereskedés jellemezte a piacokat pozitív hangulatban, de azt követően óriásit zuhantak a piacok, amelyek azt várták, hogy az EKB erősebb jelenlétet jelent be, sokan számítottak kötvényvásárlási programra, de ezek cáfolta miatt napi mélypontra kerültek az indexek.
Magyarországon az OTP volt a legérzékenyebb, amely a nap folyamán több mint 6 százalékot esett, folyamatos nyomás alatt állt a beszéd végét követően - közölte még, azzal, hogy a BUX 650 pontot esett. Hozzátette: az ijedtség végigsöpört a piacokon.
Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter lemondásával kapcsolatos délelőtti bejelentésén "átlépett" a piac, nem értékelte a befektetéseket kockáztató lépésnek, a BUX nem reagált rá - mondta még. Megjegyezte: a miniszter távozása a politikán belüli "odébblépés", azzal a kormány politikájának irányvonala nem változik meg.
A Mol 450 forinttal, 2,51 százalékkal 17500 forintra csökkent, 2,3 milliárd forintos forgalomban. Az OTP-részvények ára 203 forinttal, 6,19 százalékkal 3075 forintra esett, forgalmuk 13,7 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 9 forinttal, 1,78 százalékkal 516 forintra erősödött, forgalma 602,4 millió forint volt.
A Richter-papírok árfolyama 940 forinttal, 2,82 százalékkal 34 300 forintra nőtt, a részvények forgalma 457,9 millió forintot ért el. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 20,9 millió forintos forgalom mellett 210 forinttal, 1,14 százalékkal 18 290 forintra gyengült. A BUMIX 1345,62 ponton zárt csütörtökön, ez 18,93 pontos, 1,39 százalékos csökkenés a szerdai záráshoz viszonyítva.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.