Amerikai kutatók a korallokból vettek mintát, amikor egy műanyag zacskóval a bébi királyrákot is kiemelték a vízből.
Számos különleges élőlényt sikerült már megpillantaniuk a tudósoknak a mélytengeri kutatások során, az eddigi legaranyosabbat azonban az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal kutatói mutatták meg a világnak. Az X-re feltöltött videóban egy bébi királyrák látható.
Az állatról készített felvétel gyorsan belopta magát az internetezők szívébe, és a feltöltés óta már 10,4 millió megtekintésnél jár.
A NOAA szerint a tüskés apróságot a Mexikói-öbölben találták meg, amely során korallokból gyűjtöttek mintát, hogy laboratóriumban neveljék és szaporítsák őket. Az állat nemét egyelőre nem tudni.
Az állat azután került a kutatókhoz, hogy a 2024 augusztusában végrehajtott művelet során a tenger mélyéről kihalásztak egy műanyag zacskót, amiben a bébi rák is benne volt. Bár az állat szaporodása, táplálkozása és viselkedése jól ismert a tudomány előtt, a kifogott apróságnak köszönhetően most a közvélemény is picivel többet tudhat meg az állatfajról.
A királyrákok Közép- és Dél-Amerikában, a Csendes- és az Atlanti-óceánban is őshonosak, otthonuk pedig 200 és 1900 méteres mélység között húzódik, így viszonylag kevés példányt láthat az ember a természetben.
Az állat a nőstény által hordozott tojásból kel ki, majd nem sokkal később már úszni is kezd. Miután elérték a tenger feneként vedlésnek indulnak, és a lárva alakból rák formájúvá válik. A szaporodásukhoz akár 160 kilométert is képesek úszni, hogy megfelelő vízre találjanak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.