Gazdaság MTI / hvg.hu 2011. december. 05. 16:13

Sarkozy és Merkel új uniós szerződést akar

"Nagyon teljes" az egyetértés Németország és Franciaország között az Európai Unió alapszerződésének módosításának kérdésében - mondta Nicolas Sarkozy francia elnök hétfőn Párizsban sajtótájékoztatón azt követően, hogy tárgyalt Angela Merkel német kancellárral.

A két államfő a csütörtök-pénteki következő uniós csúcstalálkozó előkészítése kapcsán találkozott Párizsban, és megállapodtak arról, hogy az eurókötvények kibocsátása nem jelent megoldást az euróövezeti válságra, annak ellenére, hogy többek szerint épp ez jelenthetné a kiutat, Németország azonban mindevégig elzárkózott az ötlettől.

"Németország és Franciaország teljes mértékben egyetért abban, hogy az eurókötvények egyáltalán nem jelentenek megoldást a válságra. Semmi esetre sem" - hangsúlyozta Sarkozy elnök engedve a német követelésnek.

Angela Merkel és Nicolas Sarkozy
AP

A két államfő végre egy platformra jutott a gazdasági kormányzást érintő kérdésekben is, ahogy ugyanis a francia elnök elmondta, Párizs és Berlin egy "új szerződést" szeretne vagy mind a 27, vagy kizárólag a 17 eurót használó tagállam, a többieknek pedig csupán az önkéntes részvételével.

Sarkozy kijelentette, automatikus szankciókat szeretnének azokban az esetkeben, ha az egyes államok államháztartási hiánya túllépi a 3 százalékot, ám a francia elnök sietett leszögezni, hogy az Európai Bíróság nem fogja tudni "eltörölni a nemzeti költségvetéseket".

Angela Merkel hozzátette, azért van szükség egy "új szerződésre", mert ezeket a változtatásokat nem tudják végrehajtani a már létező uniós szerződések keretei között, ezért strukturális változtatásokra van szükség.

A szerződésmódosításhoz a francia-német javaslat szerint nem kell majd egyhangú döntés, hanem 85 százalékos minőségi többség elegendő lenne annak érdekében, hogy egy ország egyedül ne tudja megakadályozni az eljárást.

Mint mondták, a francia-német átfogó megállapodásról szerdán, az uniós csúcs előtt egy levélben fogják értesíteni Herman Van Rompuy-t, az Európai Unió Tanácsának első állandó elnökét. Azt is elárulták, hogy Párizs és Berlin azt reméli, hogy az euróövezet márciusig meg tud állapodni a szerződésmódosításról.

Sarkozy elnök azt is elmondta: azt is szeretnék, hogy az eurózóna állam- és kormányfői minden hónapban találkozzanak "egészen addig, amíg a válság tart". A havi megbeszéléseknek pontos napirendje lenne az eurózóna gazdasági növekedésének ösztönzésével kapcsolatban - tette hozzá. Merkel lehetséges témaként említette a munkajogot és az infrastruktúrafejlesztéseket. 

Mindketten az Európai Stabilitási Mechanizmus( ESM) beindításának előbbre hozatalát sürgették. Párizs és Berlin célja, hogy a tervezettnél egy évvel korábban, azaz már 2012-ben létrehozzák a közös valuta térségének állandó mentőmechanizmusát, az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszközt (EFSF) felváltó ESM-t. Hasonlóan nyilatkozott hétfő reggel Olli Rehn, az Európai Bizottság pénzügyi biztosa egy finn rádióinterjúban.

Az Európa Központi Bank (EKB) szerepének kapcsán Sarkozy csak annyit mondott, hogy a frankfurti székhelyű intézmény független marad, és korábbi ígéretükhöz híven Párizs és Berlin tartózkodik minden egyéb politikai kommentártól a kérdésben.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.