A keddi kamatemelésre azért volt szükség, mert az országkockázati felárak emelkedése és a forint árfolyama azt mutatta, hogy nagyon jelentős bizalomhiány van a befektetőkben a magyar gazdasággal szemben, és ez veszélyezteti a gazdaság stabilitását - mondta Simor András egy konferencián. A jegybankelnök szerint pénzügyi védőháló kell az országnak, ennek megszerzésére kapott időt a kormány a kamatemeléssel.
A világ Magyarországot a legkockázatosabb országok között tartja számon. Ennek oka a magas adósságállományunk, ezen belül is a nagy devizaadósság, valamint a befektetői bizalom hiánya – fejtette ki Simor András csütörtökön a GKI Gazdaságkutató Zrt. konferenciáján. Az MNB elnöke szerint a siker kulcsa ennek a visszanyerése lenne.
Simor András elmondta, hogy a keddi kamatemelésre azért volt szükség, mert az országkockázati felárak emelkedése és a forint árfolyama az mutatta, hogy jelentős bizalomhiány van a befektetőkben a magyar gazdasággal szemben, és ez veszélyezteti a gazdaság stabilitását.
A jegybankelnök szerint a kamatemelés ezt ellensúlyozza és időt ad a kormánynak arra, hogy megtegye a szükséges intézkedéseket, és megkösse a szükséges megállapodásokat a nemzetközi szervezetekkel. Simor hangsúlyozta, hogy „pénzügyi védőhálót kell kialakítani Magyarország köré”, és minden olyan megszólalástól tartózkodni kell, ami a befektetőket elrettenti Magyarországtól.
Leszakadtunk
A hiányzó befektetői bizalom alapvető oka és kísérőjelensége a forint árfolyamának változása, ugyanis sokkal jobban gyengül a régiós devizáknál. A másik az országkockázati felárunk (az úgynevezett CDS-felár), amely a 2008-as válság idején a régióval nagyjából egy szinten volt. A leszakadás 2010 áprilisában történt, és ma rekordszinten van az eltérésünk – mondta Simor.
A jegybank vezetője szerint a hiányzó befektetői bizalom miatt egy külföldi forrásokra alapozott gazdaságpolitika nem megalapozott. A növekedést hazai megtakarításokra kell alapozni. Éveken keresztül kevesebbet kell költenünk, mint ami a jövedelmünk, hogy nettó megtakarításokat érjünk el.
Ez azonban nem elég: stabilizálni kell a forintárfolyamot, csökkenteni kell az adósságunkra rakódó reálkamatokat, és javítani kell a gazdasági növekedési feltételeket, különben hiába érünk el megtakarításokat, elveszítjük azokat a negatív hatások miatt. Simor hangsúlyozta: az elemzők és a befektetők bizalma ebben a folyamatban kulcsfontosságú.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.