Édeskevés, amit Matolcsy tesz a mélypontra jutott ingatlanpiacért
1925 és 1933 óta nem volt ilyen mély válságban az ingatlanpiac, ekkor volt utoljára, hogy évente 15 ezernél kevesebb lakóingatlant adtak át egy évben - írja a Figyelő. 2011-ben szeptember végéig 8147 új lakás épült, ez 38 százalékkal kevesebb, mint egy éve, egész évre pedig a szakemberek úgy becsülik, legfeljebb 11 ezer lakást adhatnak át, amely összességében 40 százalékos zuhanást jelent.
A Figyelő hetilapnak nyilatkozó Déry Attila, az Otthon Centrum vezető elemzője 2012-re sem vár érdemi pozitív elváltozást, annak ellenére, hogy az Otthonteremtő Program keretében jövőre a kormány újraéleszti a szocpol rendszert és a kamattámogatásokat. A szociálpolitikai (szocpol) támogatás 800 ezertől 2,5 millió forintig adható, ez az Otthon Centrum számításai szerint a fővárosban azt jelenti, hogy az ingatlan árának 4-7, míg vidéken 6-10 százalékát teheti ki. A kamattámogatás új lakás esetén legfeljebb 10 millió forintos, míg használt lakás vásárlása esetén 6 millió forintos hitelig adhat segítséget, ám csak öt évre lehet igénybe venni, és egyre csökkenő mértékben.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter korábban azt mondta, négyezer családnak segíthet a szocpol, 3-4 ezer embernek pedig a kamattámogatásos konstrukció, a két tételre azonban összesen mindössze 6,5 milliárdot szán a kormány, amely ahhoz képest kevés, hogy a 2002 előtti felvett hitelek kamattámogatásának terheként évente 120-130 milliárd forintot fizet az állam.
A fővárosban míg 2006-ban 11 ezer, 2008-ban 6 ezer új lakás épült, addig idén legfeljebb 2,5-3 ezerre számít a piac. Valkó Dávid, az OTP Jelzálogbank vezető elemzője szerint legközelebb 2012 második felében kezdődhet el a kiadott építési engedélyek számának növekedése, de szerinte a negatív trendek csak akkor fognak megfordulni, ha stabil gazdasági növekedés jellemzi majd az országot, és nő a hitelfelvételi kedv is.
Jelenleg ugyanis a vásárlók lehetőségei is erősen beszűköltek, a devizahitelek megszűntek, a forinthitelek a végtörlesztések miatt megdrágultak, a szocpol és a kamattámogatás mellett ezért egyedül a lakás-takarékpénztárak jelenthetnek kiutat a szorult helyzetből.
A csökkenő kereslet miatt a kínálatban egyre több az eladhatatlan lakás, a Figyelő szerint a fővárosban Budán 15, Pesten pedig 10 millió forint körül van az a határ, amíg még eladható egy lakás.
A lakásépítéseket ráadásul nem csak a vásárlók gyengesége, de a kormányzat is hátráltatja: az ingatlanadó végleg betette volna a kaput az ingatlanpiac számára, ennek pedig még a felmerülése is komoly bizalomvesztést okozott. Földi Tibor, a Cordia Zrt. vezérigazgatója pedig egy fórumon azt mondta, az új építésű lakások magas, jövőre már 27 százalékos forgalmi adója sem tesz jót az építkezéseknek, csökkenteni kellene az arányát ahhoz, hogy a vállalkozóknak kedve legyen lakásépítésbe fogni.
* * * Milliókat lehet spórolni a legolcsóbb lakáshitel kiválasztásával!
A lakásvásárlás előtt állóknak sokszor hitelre is szükségük van céljuk megvalósításához. A jelenlegi gazdasági környezetben még fontosabb megtalálni a legolcsóbb ajánlatot, amivel akár milliók is megtakaríthatók. Ehhez érdemes a Bankmonitor lakáshitel kalkulátorát használni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.