A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 37,84 pontos emelkedéssel, 16.855,71 ponton nyitott kedden. A hétfői záró értékéhez képest 0,22 százalékkal erősödött.
Megoszlanak az elemzői vélemények arról, folytatódhat-e a hétfői emelkedés a Budapesti Értéktőzsdén, délután pedig a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatdöntése adhat irányt az árfolyamok alakulásának. Králik István, a KBC elemzője az MTI-nek elmondta: a hétfői emelkedés után kissé visszakorrigálhat a BUX, "nincs sok erő" a magyar piacban a növekedés folytatásához, így inkább stagnálás várható.
A szakértő szerint az OTP szempontjából negatív hír, hogy egyes értesülések szerint felfüggeszti a tárgyalásokat a bankszövetség a kormánnyal, miután a kabinet múlt hét elején elfogadott egy rendeletet, amely arról szól, hogy a munkaadók 7,5 millió forint összegig adómentes támogatást adhatnak a végtörlesztés lehetőségét kihasználó dolgozóinak. Králik István szerint bár az amerikai és német előrejelző indexek kis pluszban tartózkodnak, a magyar piac nulla körül nyithat.
Gabler Gergely, az Erste részvényelemzője Králik Istvánnal ellentétben úgy látja - bár mérsékeltebben, de - folytatódhat az emelkedés kedden is, mivel a nemzetközi piacokon is pozitív a hangulat, miután Barack Obama bejelentette, az Egyesült Államok kész segíteni Európának. Hozzáfűzte: a kedvező hangulatot az sem rontotta el, hogy hétfőn negatívra rontotta az Egyesült Államok adósosztályzatának kilátását a Fitch Ratings.
A szakértő szerint kedden a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatdöntése adhat irányt az árfolyamok alakulásának; előrejelzése szerint 25-50 bázispontos kamatemelés következhet. A Magyar Bankszövetség és a kormány közötti tárgyalások kapcsán úgy vélekedett: egyelőre kevés a konkrétum, így ez a tényező még nem hat számottevően az OTP árfolyamára, azonban ha nem sikerül megállapodni kabinettel, az negatív irányba viheti a bankpapír árfolyamát.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 363,63 pontos, 2,21 százalékos emelkedéssel, 16 817,87 ponton zárt hétfőn. A részvénypiac forgalma 10,7 milliárd forint volt, a vezető részvények a gyengülő Richter kivételével erősödtek az előző kereskedési napi záráshoz képest.
A Mol 105 forinttal, 0,59 százalékkal 17 805 forintra erősödött, 1,2 milliárd forintos forgalomban. Az OTP részvények ára 210 forinttal, 7,34 százalékkal 3070 forintra nőtt, forgalmuk 8,6 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 9 forinttal, 1,88 százalékkal 488 forintra emelkedett, forgalma 503,3 millió forint volt. A Richter papírok árfolyama 105 forinttal, 0,30 százalékkal 34.395 forintra csökkent, a részvények forgalma 245,6 millió forintot ért el.
A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 24,4 millió forintos forgalom mellett 325 forinttal, 1,89 százalékkal 17 500 forintra növelte értékét. A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 1331,93 ponton zárt hétfőn, ez 6,58 pontos, 0,50 százalékos emelkedés a pénteki záráshoz viszonyítva.
Hétfőn lehetett először kereskedni a BÉT-en a FuturAqua Ásványvíztermelő és Vagyonkezelő Nyrt. részvényeivel. A társaság 17 106 600 darab, egyenként 5 forint névértékű törzsrészvényével a BÉT "B" kategóriájában lehet kereskedni. Hétfőn egyetlen üzletet sem kötöttek a cég részvényeire.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.