Lehúzta az euróválság az ázsiai tőzsdeindexeket
Veszteséggel zártak a főbb ázsiai tőzsdék kedden az euróövezeti adósságszolgálati válság miatt.
Tokióban a vezető részvények árfolyamát követő Nikkei225 index 78,77 ponttal, 0,92 százalékkal 8463,16 pontra, a tőzsde első szekcióján jegyzett összes részvény árfolyamát követő Topix index pedig 6,80 ponttal, 0,93 százalékkal 724,11 pontra csökkent.
A tőzsdén jegyzett részvények által képviselt 33 gazdasági ágazat szinte mindegyikében gyengültek a részvényárfolyamok. A csökkenést a pénzügy, tengerhajózási, valamint az üveg- és kerámiaipari papírok vezették. Az erősödő részvények az informatikai és távközlési, élelmiszeripari és precíziós gépgyártási ágazatokból kerültek ki. A gyengülő részvények száma mintegy ötszöröse volt az erősödő részvényekének.
Tokióban még emelkedő indexekkel indult a kereskedés kedden, követve a várnál jobb makroadatok hatására erősödő amerikai tőzsdeindexeket. Később azonban az euróövezeti kockázatokra fordult a befektetői figyelem, az részvényárfolyamok esésnek indultak.
A jen euróval szemben emelkedő árfolyama hátrányosan érintette az európai exportban érdekelt vállalatok részvényeit. A Sony részvénye 3,3 százalékkal, a Nintendo részvénye 2,1 százalékkal gyengült.
A pénzügyi papírok közül a Nomura Holdings 4,4 százalékkal, a Daiwa Securities Group 4,6 százalékkal gyengült.
Szöulban a Kospi index 1,59 százalékkal gyengült zárásra kedden. A tokiói tőzsdéhez hasonlóan Szöulban is emelkedtek a részvényárfolyamok a kereskedés kezdetén az amerikai hatást követve. A Samsung Electronics 2,11 százalékkal, az LG Electronics 1,49 százalékkal gyengült. A legnagyobb vesztesek a pénzügyi részvények közül kerültek ki. A Hana Financial 3,74 százalékkal, a Woori Finance Holdings 3,1 százalékkal gyengült. A Hyundai Heavy Industries hajóépítő vállalat 2,12 százalékkal, a Daewoo Shipbuilding & Marine Construction 2,31 százalékkal esett.
A sanghaji index 2,5 százalékos, majdnem két hónapja a legnagyobb eséssel zárt a banki részvények árfolyamcsökkenése miatt. Az IMF keddi közleménye szerint a kínai bankoknak rendszerkockázatot jelent a külön-külön elviselhető hitel-, ingatlanár-, devizaárfolyam- és hozamgörbe-sokkok esetleges együttes bekövetkezése.
A tokiói zárás idején a főbb ázsiai tőzsdeindexek veszteségben jártak. A hongkongi Hang Seng index 2,3 százalékkal, az indiai Sensex 1,2 százalékkal, az ausztrál S&P/ASX 0,9 százalékkal gyengült.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.