Az Európai Unió (EU) válságát sem a politikusok csúcstalálkozóival, sem a pénzügyminiszterek megállapodásaival nem lehet megoldani - véli Václav Klaus cseh köztársasági elnök.
"Az Európai Uniónak, amely jelenleg súlyos adósságválsággal küszködik, alapjaitól kezdve meg kell változnia, máskülönben a világgazdaság szélére kerül" - jelentette ki Klaus a cseh közgazdasági főiskolán szerdán tartott előadásában.
A cseh államfő úgy vélekedett: Európa túlságosan is megszokta, hogy hitelből éljen, súlyos problémát jelent az euróövezet létrehozása is, mert olyan államok kerültek be, amelyeknek eltérő pénzügyi politikájuk van, más az exportjuk, és eltérően viszonyulnak a beruházásokhoz is. Ezeket az országokat elkezdték "egyformának" tekinteni, ami Klaus szerint "tragikus tévedés" volt. Klaus elismerte, a múltban volt rá példa, hogy a nagy adósság miatt államok mentek tönkre, de úgy látja, hogy ma más a helyzet. "Az eladósodás korábban ismeretlen mérteket öltött" - szögezte le.
A cseh államfőnek meggyőződése, hogy a politikusok csúcstalálkozóival, illetve a pénzügyminiszterek megállapodásaival nem lehet a felgyülemlett problémákat megoldani. A probléma gyökereit az Európai Unió rossz gazdasági-szociális modelljében kell keresni. "Ennek a problémának nincs egyszeri megoldása. Magát a rendszert kell megváltoztatni" - húzta alá az államfő. Hozzátette: ha Európa ki akar lábalni a válságból, akkor alapjaiban meg kell változnia a jövőben. "Ellenkező esetben a világgazdaság peremére kerül" - vélekedett a politikus.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.