2011. november. 05. 13:52 MTI Utolsó frissítés: 2011. november. 05. 13:50 Gazdaság

Elindult a frankfurti ritkaföldfém-index jegyzése

A frankfurti tőzsdén megkezdődött a ritkaföldfémek globális indexének a kereskedelme.

Az indexben azok a vállalatok szerepelnek a világ minden tájáról, amelyek forgalmának legalább 30 százalékát teszi ki a ritkaföldfémek kitermelése, illetve feldolgozása.

Az iparban széles körben használt ritkaföldfémek azután kerültek a nemzetközi érdeklődés középpontjába, hogy a jelentős készletekkel rendelkező Kína korlátozta a kivitelt, és jobban ellenőrzi a belföldi  kitermelést a visszaélések megakadályozása céljából. Az intézkedés felhajtotta az árakat, és arra ösztökélte az Európai Uniót, hogy elkezdje a készletezést.  

Kína rendelkezik a világ ritkaföldfém-készletének 30 százalékával, de a világ teljes felhasználásának 97 százalékát szállítja. A 17 ritkaföldfém nélkülözhetetlen a fejlett technológiában, a hadianyagok, fegyverek és rakéták gyártásában, valamint a hibrid járművekben és elektronikai berendezésekben alkalmazott akkumulátorok előállításánál is.

Szakértői becslések szerint a ritkaföldfémek iránt a következő öt évben megduplázódik a globális kereslet, miközben egyes fémek ára már az idén is többszörösére nőtt.


 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.