Euróövezeti mentőalap: a kínaiaknál lobbizik az EFSF elnöke
Kína korábban már vásárolt az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) kötvényeiből, és ekkor nem részesült megkülönböztetett elbánásban, az európai vezetőknek nem kell engedményeket tenniük - ezt mondta Klaus Regling, az EFSF vezérigazgatója Pekingben, a kínai vezetőkkel folytatott tárgyalásokat megelőző sajtótájékoztatón pénteken.
Regling kijelentette: nem számít arra, hogy konkrét eredményei lesznek a kínai tárgyalásoknak.
Hangsúlyozta, hogy Kínának be kell fektetnie folyó fizetési mérleg többletéből származó bevételeit, és az EFSF-kötvények vonzó piaci terméknek számítanak. Az EFSF vezérigazgatója a kínai jegybank, illetve a pénzügyminisztérium szakembereivel találkozik Pekingben.
Csu Kuang-jao, a kínai pénzügyminiszter-helyettes a sajtótájékoztatón kiemelte: Kína örömmel fogad és üdvözöl minden olyan tárgyalást, amely az Európai Unió által elfogadott válságkezelő intézkedésekről szól. A politikus örvendetesnek nevezte az európai vezetők által elfogadott csütörtöki intézkedéscsomagot, amelyet "fontos előrelépésként" értékelt.
Csu arról tájékoztatott, hogy Kína még vizsgálja, kíván-e befektetni az EFSF-be, ahogy az iparilag fejlett és fejlődő G20-as államok november eleji csúcstalálkozóján sem tárgyalnak a kérdésről. Az EFSF bővítésének módja még nem tisztázott - jegyezte meg.
Az euróövezeti vezetők csütörtöki megállapodása értelmében az EFSF kapacitásait két különböző eljárással bővíthetik. A korábbi hírügynökségi értesüléseknek megfelelően az újonnan kibocsátott államkötvényekre vállalt garanciával, illetve különleges célú gazdasági egységek (SPV) létrehozásával nőhet akár négy-ötszörösére az EFSF, most 440 milliárd eurós tüzereje.
A kötvénybiztosítási eljárás során az euróövezeti államok által újonnan kibocsátott állampapírokra a magánbefektetők opcionálisan garanciát vásárolhatnának. Az eljárás technikai részleteiről nem szólt az euróövezeti vezetők nyilatkozata.
A második módszerrel nemzetközi és magánszervezetektől, illetve befektetőktől vonnának be forrásokat SPV-kbe. "Ezzel emelkednek a mentőhitelek bővítésére, a bankok feltőkésítésére, illetve az elsődleges és másodlagos piaci kötvényvásárolásokra rendelkezésre álló források" - fogalmaztak közleményükben az euróövezeti vezetők.
Regling, és korábban Nicolas Sarkozy francia elnök is az utóbbi eljárásban való részvételről igyekszik meggyőzni a kínai döntéshozókat. Kína 3,2 ezer milliárd dollárnyi devizatartalékkal rendelkezik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.