2011. október. 27. 07:29 MTI Utolsó frissítés: 2011. október. 27. 13:34 Gazdaság

Kevés a biztosítási egyesület Magyarországon

Európában a biztosítási piac 40 százaléka van egyesületi tulajdonban, Magyarországon ez az arány mindössze 1 százalék - közölte a Közlekedési Biztosító Egyesület (Köbe).

A Magyarországon jelen lévő nagy európai biztosítók közül több anyacége egyesületi formában működik. Például a dortmundi székhelyű Signal Iduna csoport - ennek magyar tagja a Signal Biztosító - Németország 10 legnagyobb pénzügyi és biztosítási konszernje közé tartozik, és 1907-ben kézművesek alapították egyesületként, és a mai napig ebben a formában működik. A leányvállalatai viszont már gazdasági társasági formában tevékenykednek. 

Hasonló a felépítése a Groupama Garancia Biztosító francia tulajdonosának a Groupama csoportnak is. Ezt viszont dél-franciaországi szőlőművelők alapították bő száz éve, kölcsönös biztosító egyesületként, és mára a kontinens 15. legnagyobb biztosítója.

Mára Magyarországon a Magyar Biztosítók Egyesülete (Mabisz) mindössze egy egyesületi taggal rendelkezik, ez a Köbe. A piaci részesedése megközelíti az egy százalékot, és ha hozzá vesszük a Magyarországi Nonprofit Biztosító Egyesületek Szövetsége tagjainak - mintegy tucatnyi mezőgazdasági, illetve szakmai szervezet biztosító egyesületei - díjbevételét, akkor is csak egy százalék körüli az arány.

A Köbe a cégformája ellenére biztosítóként működik. A 2,5 milliárd forintos szavatoló tőkéje például háromszorosa az előírtnak. A befektetési állománya pedig meghaladta a 8 milliárd forintot, egy év alatt egymilliárddal emelkedett.

zöldhasú
Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.