Tovább gyengült az euróövezeti magánszektor teljesítménye
Az euróövezet gazdaságában szeptember után októberben is gyengült a magánszektor teljesítménye, Németországban pedig a feldolgozóipar termelése több mint két éve először csökkent a Markit piackutató intézet hétfőn megjelent adatai szerint. Az adatok GDP-csökkenést vetítenek előre az év utolsó három hónapjára.
A Markit összetett beszerzési menedzser indexe (bmi) 47,2 pontra csökkent a szeptemberi 49,1 pontról az előzetes számítások alapján. A mutató augusztusban még a növekedést a visszaeséstől elválasztó 50 pontos határ felett, 50,7 ponton állt.
A szolgáltatási szektor bmi-je 47,2 pontra esett a szeptemberi 48,8 pontról, ami a vártnál sokkal rosszabb adat, a Reuters által megkérdezett 35 egy elemző között egy sem volt, aki ilyen alacsony értéket jósolt volna. A feldolgozóipari bmi 47,3 pontra - 2009 júliusa óta a legalacsonyabb szintre - csökkent a szeptemberi 48,5 pontról.
Németországban - Magyarország első számú gazdasági partnerénél - 27 havi növekedés után októberben először csökkenést jelez a mutató, a feldolgozóipari bmi 48,9 pontra esett a szeptemberi 50,3 pontról. Az euróövezet egészét tekintve az adatok az összesített hazai össztermék (GDP) nagyjából 0,5 százalékos csökkenését vetítik előre a negyedik negyedévre - értékelte a felmérés adatait Chris Williamson, a Markit vezető elemzője.
A bmi-számítások előnye, hogy jóval gyorsabban készülnek el, mint az állami statisztikai hivatalok hatalmas minták alapján készülő felmérései, ugyanakkor a tapasztalatok szerint pontosan mutatják a vizsgált ágazatokban végbement folyamatokat és megbízhatóan jelzik előre a gazdaság egészének alakulását.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.