2011. október. 12. 19:01 MTI Utolsó frissítés: 2011. október. 12. 19:39 Gazdaság

A szlovák újrázás miatt csökkent a magyar törlesztési kockázat

Jelentősen csökkent a múlt heti többéves csúcsokról a magyar államadósság-törlesztési kockázat biztosítási tranzakcióinak árazása a londoni piacon az euróövezeti pénzügyi mentőcsomag kibővítésével kapcsolatos piaci derűlátás közepette.

A piaci szereplők abban bíznak, hogy Szlovákia - az utolsó olyan euróövezeti ország, amelyik még nem fogadta el az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) kapacitásbővítésének tervét - az előző napi sikertelen parlamenti szavazás e hétre várt megismételt fordulójában már jóváhagyja a programot.

Az egyik vezető londoni piaci adatszolgáltató, a CMA DataVision szakelemzőinek kimutatása szerint a magyar kormánykötvények nem teljesítővé válásának kockázatára köthető piaci biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) középárfolyama a szerdai késői kereskedésben 525 bázispont környékén mozgott az 540,6 bázispontos előző záró után. A múlt hét közepén még 570 bázispont feletti magyar CDS-díjszabásokat mértek Londonban.

A szerda délutánra kialakult magyar CDS-középárfolyam azt jelenti, hogy a magyar szuverén törlesztési leállás kockázatára kínált biztosítási tranzakciók éves díja most hozzávetőleg 525 ezer euró minden 10 millió euró magyar szuverén devizaadósság után az irányadó ötéves államkötvény-futamidőre. Az egy héttel ezelőtti díjszabások alapján akkor ugyanezeknek a magyar CDS-kontraktusoknak az árfolyama 570 ezer euró felett volt, ami több mint kétévi csúcsot jelentett.

A magyar CDS-árazás 2009 márciusában - a Lehman Brothers amerikai nagybank 2008. őszi bukása után indult globális pénzügyi válság kiteljesedésének idején - érte el legutóbbi csúcsát, 630 bázispontos középárfolyammal. A CDS-tranzakciók árazásai jelzik, hogy a piac mennyire tartja kockázatosnak azt az állami vagy vállalati adóst, amelynek kötelezettségeire az adott törlesztésbiztosítási kontraktusok vonatkoznak. Minél magasabb az aktuális CDS-díjszabás, annál nagyobbnak tekintik a piaci szereplők az érintett szuverén vagy cégadós törlesztésképtelenné válásának halmozott távlati rizikóját.

Az euróövezettel kapcsolatos javuló piaci hangulatot jelzi, hogy csökkentek a nagy központi eurótagállamok törlesztéskockázati biztosítási tranzakcióinak díjszabásai is. A CMA DataVision adatai szerint a német kormánykötvények CDS-középárfolyama a szerda késői forgalomban 89-90 bázispontos szinteken mozgott. A múlt hét közepén még 120 bázispont feletti német CDS-középárfolyamokat mértek Londonban, ami rekord volt az euróövezeti kockázati megítélés alapmércéjének tekintett Németország esetében.

Mindazonáltal feltűnő, hogy a német CDS-kontraktusok még mindig drágábbak az euróövezeten kívüli Nagy-Britannia törlesztésbiztosítási tranzakcióinál: a brit CDS-középárfolyam az összehasonlítható futamidőre 84-85 bázispont volt a szerda délutáni londoni kereskedésben, vagyis a piac ezen a mércén mérve Nagy-Britanniát továbbra is kevésbé kockázatos államadósnak tartja, mint Németországot.

A legsúlyosabb adóssághelyzetben lévő Görögország CDS-ügyleteinek díját a piac már jó ideje csak "up front", vagyis azonnal fizetendő alapon árazza, de ennek gyakorlatilag nincs jelentősége, mivel e CDS-termék piaca a biztosra vett görög törlesztésképtelenség miatt szinte teljesen illikvid. A CMA számítási modellje alapján a piaci szereplők most éppen 91,5 százalékos valószínűséggel árazzák - vagyis csaknem tényként kezelik - Görögország mint államadós törlesztésképtelenné válását.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.