A múlt héten már hatályba lépett új távhőtörvénnyel kapcsolatban borítékolható volt, hogy lesznek távhőművek, melyek rosszul járnak a módosítással. A legnagyobb távhős szervezet máris bejelentkezett: korrekciókat javasolnak, mert milliárdos veszteségektől tartanak.
A Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetsége szerint az októbes 1-jétől hatályba lépett új ármeghatározási szabályozás több helyen jelentős anyagi veszteséget okoz egyes távhőtermelők részére, ezért tárgyalásokat kezdeményeznek a témában illetékes Nemzeti Fejlesztési Minisztériummal (NFM), illetve a távhőtörvény végrehajtását kontrollálni hivatott Magyar Energia Hivatallal (MEH).
A szabályozás lényege, hogy a támogatást nem a megtermelt hőmennyiség, hanem a végfogyasztóknál mért felhasznált hőmennyiség alapján fizetnék. És csak akkor kapnának a termelők támogatást, ha bizonyos hatásfokot elérnek. Sarkítva: ha az üzemi hőveszteség adott szint alatt marad.
A Budapesti Erőmű 4-5 milliárdos veszteségtől tart
A Magyar Nemzet beszámolója szerint Fekete Csaba, a MATÁSZSZ elnöke azt mondta, hogy a korrekcióra van szükség, mert szerintük a meghatározott hőszolgáltatási ár és az ahhoz tartozó támogatási szint nincs összhangban egymással. Ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy az új árképlet alapján nem tudnának annyit kiszámlázni, hogy a működés üzletileg megtérüljön.
Fekete Csaba meglátása szerint problémák mutatkoznak a támogatási jogosultság feltételeivel is, ugyanis sok szereplő nem tudja betartani az előírt hatásfokot. A napilap megkereste a Budapest Erőmű Zrt.- t, ahol azt jelezték, hogy az új árszabályzás jelentős, éves szinten akár 4-5 milliárd forintos veszteséget jelenthet a társaság számára.
A Budapesti Erőmű lehetséges vesztesége szakmai körben nem okoz meglepetést, mivel méretéből adódóan a korábbi támogatási rendszer egyik nagy haszonélvezőjéről van szó. És az is borítékolható volt, hogy nem lesz problémamentes az átállás.
A Fekete Csaba által felvázolt korrekciókkal egyelőre érdemes volna várni, mivel épp az általa vázolt problémák kezelésére hozták létre azt a 10-12 milliárd forintos intervenciós alapot, amiről Bencsik János klíma- és energiaügyi államtitkár a hvg.hu-nak adott interjújában is beszámolt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.