Gazdaság MTI 2011. október. 07. 17:13

A JP Morgan leminősítette a magyar befektetéseket

Visszavette a magyar befektetések súlyozására adott ajánlását pénteken a JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport, azzal a véleményével indokolva az átértékelést, hogy a romló növekedési kilátások megnehezítik a kormány adósságcsökkentési programjának kivitelezését.

A cég londoni elemzői szerint emellett fennáll a kockázata a magyar adósbesorolások "rövid időn belüli" visszaminősítésének is. A ház londoni befektetési és elemző részlege pénteken közölte, hogy az általa vezetett globális felzárkózó piaci kötvényindex (EMBIG) modellportfoliójának általános átegyensúlyozása keretében most taktikai alulsúlyozásra javasolja a magyar befektetéseket a tavaly november óta érvényben volt piaci súlyozású ajánlás helyett.

A JP Morgan londoni elemzői az új ajánláshoz fűzött indoklásukban hangsúlyozzák, hogy a magyar költségvetési politika a helyes irányban halad, az idén bejelentett strukturális kiigazító intézkedések kétharmadát már életbe léptették, és a kormány gyors intézkedéseket tett a gyengülő növekedésből eredő bevételkiesés pótlására. 

A ház mindazonáltal fenntartja azt a véleményét, hogy a hivatalos GDP-növekedési várakozás "túlzottan derűlátó" - a JP Morgan a kormány előrejelzésénél 1 százalékponttal alacsonyabb gazdasági növekedést vár 2012-ben -, és emiatt várhatóan további intézkedések válnak szükségessé a költségvetési és adósságcsökkentési célok teljesítése érdekében.

AP

A cég londoni felzárkózó piaci stratégái legújabb térségi előrejelzésükben meredeken rontották a közép-kelet-európai országok - különösen Magyarország és Csehország - jövő évi gazdasági növekedésére adott becsléseiket, elsősorban az euróövezetben valószínűsített recesszió negatív keresleti hatásaira hivatkozva.

A JP Morgan közgazdászai minap kiadott, felülvizsgált prognózisukban közölték, hogy a magyar gazdaságban az általuk eddig várt 1,3 százaléknál 0,8 százalékponttal alacsonyabb, mindössze 0,5 százalékos növekedéssel számolnak 2012 egészére. A ház londoni elemzői szerint jövőre Magyarországon lesz a leggyengébb a gazdasági növekedés a közép-kelet-európai országcsoportban.

Az utóbbi napokban más nagy londoni befektetési cégek is rontották Magyarországra adott növekedési előrejelzéseiket. A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci közgazdászai minap ismertetett, frissített térségi előrejelzésükben közölték: most már "enyhe" recessziót jósolnak az euróövezetben, és várakozásuk szerint a valutauniós gazdaság teljesítményének visszaesése még az idén elkezdődik.

Ennek alapján a cég londoni szakértői a magyar gazdaság idei növekedési ütemére adott prognózisukat az eddigi 1,9 százalékról 1,2 százalékra gyengítették, a 2012 egészére szóló magyar GDP-bővülési becslésüket pedig megfelezték: a korábbi előrejelzésükben szereplő 2,2 százalék helyett most már csak 1,1 százalékos növekedést várnak jövőre a magyar gazdaságban.

A JP Morgan londoni szakértői az EMBIG-modellportfolió pénteki ajánlási módosításához fűzött elemzésükben úgy vélekedtek, hogy Magyarország - a gyenge növekedési kilátások mellett - a következő hónapokban jelentős eseménykockázattal is szembekerülhet, amennyiben a hitelminősítők esetleg visszasorolják a magyar szuverén adósbesorolásokat a befektetésre már nem ajánlott sávba. A cég szerint egy ilyen leminősítésnek súlyos következményei lehetnének a pénzügyi stabilitásra, tekintettel arra, hogy Magyarország nagyban függ a külföldi kötvénybefektetőktől.

A JP Morgan felidézi, hogy a Standard & Poor's és a Moody's Investors Service egyaránt leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást tart érvényben Magyarországra, és mindkét hitelminősítő ebben a hónapban tekinti át magyarországi adósbesorolásait. A Standard & Poor's és a Moody's a befektetésre ajánlott besorolási sáv alsó szélén, "BBB mínusz", illetve "Baa3" osztályzattal tartja nyilván Magyarországot mint szuverén adóst. Ha a két nagy hitelminősítő közül bármelyik leminősítené a magyar adósosztályzatot, azzal Magyarország az adott cégnél átkerülne a befektetésre már nem ajánlott, piaci zsargonban "bóvlinak" nevezett osztályzati sávba.

A JP Morgan pénteki londoni elemzésében kiemeli, hogy a két hitelminősítő a magyar gazdaság fő sebezhetőségi tényezői között tartja számon a magas külső adósságrátákat, a jelentős kitettséget egy esetleges európai recessziónak, valamint azt, hogy nincs olyan megállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), amely óvhatná a magyar gazdaságot a globális piaci kilengésektől.

Ugyanezt emelte ki minapi elemzésében egy másik nagy londoni befektetési bankcsoport is. A Bank of America-Merrill Lynch londoni szakértőinek legújabb helyzetértékelése szerint Magyarország számára "'igen kívánatos lenne" egy elővigyázatossági jellegű készenléti IMF-megállapodás, amely óvná a gazdaságot a külső piaci kilengések hatásaitól, és mérsékelné a befektetési ajánlású hitelminősítői adósosztályzat elvesztésének kockázatát is.

zöldhasú
Hirdetés