2011. október. 03. 16:14 MTI Utolsó frissítés: 2011. október. 03. 16:54 Gazdaság

Nőttek a megtakarítások

A vállalati szektor 325 milliárd forinttal, a negyedéves bruttó hazai termék (GDP) 4,7 százalékának megfelelő összeggel növelte megtakarításait a második negyedévben. A háztartások nettó megtakarításai ezzel egyidejűleg a GDP 4 százalékának megfelelő 282 milliárd forintot tettek ki – ez derül ki a pénzügyi számlák második negyedévi adataiból, amelyeket hétfőn tett közzé a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

Miután az államháztartás 357 milliárd forinttal – a negyedéves GDP 5,1 százalékával, a pénzügyi szektor pedig 83 milliárd forinttal, a negyedéves GDP 1,2 százalékával nettó hitelfelvevő volt, a nemzetgazdaság pozíciója a külfölddel szemben 182 milliárd forinttal javult a második negyedévben.

Az MNB adataiból az derül ki, hogy a nem pénzügyi vállalatok már a hatodik negyedéve nettó megtakarítók voltak és a megtakarítások mértéke csak a tavalyi második negyedévben haladta meg a most közölt legfrissebb negyedévi értékéket. A júniussal véget ért négy negyedévben a vállalati szektor finanszírozási képessége (nettó megtakarításai) 535 milliárd forintot, az időszakra eső GDP 1,9 százalékát érte el.

A háztartások a pénzügyi világválság kitörése, 2008 negyedik negyedéve óta megszakítás nélkül nettó megtakarításokat gyűjtöttek az idei első negyedév kivételével, amikor a magán-nyugdíjpénztári kilépések miatt az államháztartásnak átutalt összeget a pénzügyi számlákban is elszámolta az MNB. Emiatt a második negyedév végén zárult egy év alatt a lakossági megtakarítások 1509 milliárd forinttal, a GDP 5,4 százalékával csökkentek, a magán-nyugdíjpénztári visszalépés hatásától megtisztítva viszont 1169 milliárd forinttal, a GDP 4,2 százalékával nőttek.

A lakosság második negyedévi megtakarításaiból 91 milliárd forintot készpénzben és folyószámlabetétekben halmoztak fel, 45 milliárd befektetési jegyekbe, 21 milliárd pedig nyugdíjpénztári díjtartalékokba ment. Ezzel egyidejűleg a háztartások 42,6 milliárddal csökkentették tartozásaikat, amiből 97 milliárd a hosszú lejáratú hitelek nettó törlesztésére, és nem kevesebb mint 171 milliárd pedig a devizahitelek visszafizetésére ment, miközben a rövidebb hitelekből 10 milliárdot, egyéb hitelekből pedig 51 milliárdot vett fel a lakosság. A devizahitelek törlesztése 21 milliárd forinttal meghaladta az egy évvel korábbit, de az eltelt egy évben a legalacsonyabb volt.

A nem pénzügyi vállalatok nettó pénzügyi megtakarításai az előző negyedévhez hasonlóan a megtakarítások bruttó kivonását meghaladó tartozáscsökkentés eredőjeként alakultak ki a második negyedévben. A negyedévben eszközölt tranzakciók eredményeként a vállalatok 399 milliárd forintnyi pénzügyi eszközt vontak ki, míg a kötelezettségeikből 724 milliárdot teljesítettek. Az előző negyedévi 108 milliárdos betétkivonáshoz és 114 milliárdos kötelezettségteljesítéshez képest mindkét oldalon jelentős gyorsulás következett be.

A tranzakciókból 572 milliárddal csökkentek a vállalati hitelkövetelések, miközben 138 milliárd forintért nem tőzsdei részvényeket vásároltak a nem pénzügyi vállalatok és a folyószámláikra is 68 milliárd forintot töltöttek fel. A forrásoldali tranzakciók között 460 milliárd forintot tesz ki az üzletrészek és nem tőzsdén jegyzett részvények eladása és 242 milliárd nettó hiteltörlesztés valósult meg, amiből a devizahitelek nettó visszafizetése 190 milliárd forintot tett ki.

A nem pénzügyi vállalatok nettó tartozása a második negyedévben 380 milliárd forinttal 32 417 milliárd forintra csökkent és 882 milliárddal apadt egy év alatt. A háztartások nettó megtakarításai 207 milliárddal, 15 785 milliárdra csökkentek a második negyedévben és a magán-nyugdíjpénztári átlépések és az átértékelések hatásával együtt 980 milliárd forinttal maradtak el az egy évvel korábbi értéktől.

zöldhasú
Hirdetés
Címkék
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.