Gazdaság Klubrádió 2011. szeptember. 28. 19:13

Vértes: négy oka van annak, hogy a magyar gazdaság rossz irányba fordult

Visszaesik a magyar gazdaság 1,5 százalékkal – ezt jelezte ma előre a GKI. Vértes András elnök szerint a magyar gazdaság a kormányváltás után rossz irányba indult, négy okból. Ez pedig a jogbiztonság állandó megsértése, a hibás adópolitika, a végtörlesztés lehetősége, amely súlyos károkat okoz a bankrendszerben, és az, hogy szembe megyünk az európai uniós és világtrendekkel.

A Klubrádió Megbeszéljük című műsorában Vértes András elmondta: az államadósság csökkentése jelentős feladat, de a pénzügyi rendszer stabilitását is fenn kell tartani. Sikerült olyan gazdaságpolitikát kialakítani, amelyben jelen van az egykulcsos adó, amely mégsem egykulcsos, hanem bonyolult, tele van  kompenzációkkal, és inkább szürkíti a gazdaságot, mint fehéríti - tette hozzá.

Vértes András
Végel Dániel

A minimálbér megemeléséről a GKI elnöke kijelentette, lehetetlen, ha stagnál a gazdaság. 20 százalékkal megemelni a béreket, hogy ne csökkenjen a reálbér, teljesen kizárt, egyetlen cég sem tudja megcsinálni - szögezte le. Az állam ezt megteheti, talán jövőre is csinál egy külön kasszát, de megparancsolni a béremelést cégeknek, amikor nem nő a bevételük, lehetetlen. Vértes András a reálbérekről azt mondta, a legjobb esetben is másfél százalékkal csökkennek. A magas jövedelműek pedig vállalják hitelük visszafizetését, emiatt költekeznek ki, így csökkenni fog a fogyasztás.

Számításaik szerint 1000 milliárd forint felett fognak visszafizetni azok, akik ezt megtehetik, ez kb. 100-120 ezer családot érint. Ez a pénz nem a fogyasztásból, hanem a megtakarításból esik ki, viszont utána semmijük nem lesz, a magasabb jövedelműek is takarékoskodni fognak. A készpénz, ami eddig könnyen rendelkezésre állt, egy időre eltűnik, és ez veti vissza a fogyasztást 3 százalékkal. Meglátása szerint a jegybank az év végén megemeli az irányadó kamatot és a jövő év elején is ehhez fordul, így a kamat nagy valószínűséggel eléri a 7 százalékot.

A GKI gazdasági előrejelzéséről itt olvashat bővebben!

zöldhasú
Hirdetés