Az NFÜ szerint felgyorsult az uniós pénzek kifizetése
A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) 70 százalékkal több szerződést köt hetente, mint a kormányváltás előtt, és 150 százalékkal nőtt a kifizetések volumene is, a szervezet rövidebb határidőkkel dolgozik, mint amekkorát a vonatkozó szabályok előírnak – ezt közölte az ügynökség hétfőn.
Az Index hétfőn azt írta, hogy több, a hírportálnak nyilatkozó pályázó szerint az EU-s pénzek magyarországi kifizetései nagyon lelassultak, annak ellenére, hogy idén kormányhatározat született a gyorsításról. A kormány szándéka azonban visszájára fordult, és a rendszer szétesőben van – olvasható a cikkben.
Az NFÜ közleménye szerint az Új Széchenyi Terv projektjei esetében valamennyi eljárásrendi kategóriában átlagosan sikerült tartani mind a döntési, mind a szerződéskötési határidőket. A széchenyi terves projektek esetében - a döntési-átfutási időket tekintve - a kiemelt pályázatoknál 60 nap, a könnyített pályázatoknál 28 nap, egyéb pályázatoknál pedig 66 nap volt az átlagos átfutási idő.
Kiemelték: az egyes közreműködő szervezetek tekintetében azonban jelentős különbségek figyelhetők meg (a döntésnél néhány esetben csúszás is előfordul). A döntési határidőket megnöveli a hiánypótlás ideje, valamint a konstrukció szintű hosszabbítás további 30 napja – fogalmaztak.
Az elmúlt egy évben dinamikusan emelkedett a szerződött projektek száma, míg 2007 januárja és 2010 május vége között hetente átlagosan 103 támogatói szerződést kötöttek, számuk az elmúlt egy évben 174,2-re emelkedett, ami közel 70 százalékos növekedés.
Az NFÜ közleménye alapján jelentősen felgyorsultak a kifizetések is: a heti átlagos kifizetések értéke 5,5 milliárd forintról 14,7 milliárd forintra emelkedett. Tavaly június eleje óta hetente átlagosan körülbelül 2,5-szer több kifizetés történt, mint az azt megelőző időszakban - olvasható az NFÜ közleményében.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.