Gazdaság MTI 2011. szeptember. 22. 08:10

Már száz energiatakarékos passzívház épült Magyarországon

Eddig mintegy 100 passzívház épült Magyarországon – írta csütörtöki számában a Világgazdaság, amely szerint az energiaárakban elérhető költségcsökkenésnek köszönhetően bővülés várható a szegmensben.

A passzívház elnevezése onnan ered, hogy szinte egyáltalán nincs szükség aktív fűtésre. A passzívháznál a hőveszteséget minimalizálják, és a belső – emberek, világítás, háztartási és technológiai berendezések hőleadásából származó – hőnyereséget maximalizálják.

Debreczy Zoltán, a Magyar Passzívház Szövetség elnöke a lapnak azt mondta: a már elkészült passzívházak tapasztalatai azt mutatják, hogy a fűtés költségvonzata 80-90 százalékkal is kevesebb lehet, bár a passzívházak építési költsége nagyjából 20 százalékkal több, mint mint egy klasszikus házé.

Horváth Szabolcs

A passziívházak elterjedését egy európai uniós direktíva is támogatja: a 2010 májusában elfogadott irányelv szerint a tagállamoknak 2020. december 31-ig biztosítaniuk kell, hogy valamennyi új épület közel nulla energiaigényű legyen, vagyis ezután már csak ilyen épületek épülhetnek.

A legtöbb passziívház Európában Ausztriában, illetve Németországban van.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. január. 10. 15:00

„Nem az az érdekes, hogyan ülsz, hanem hogy tíz-húsz percenként mozdulj meg” – minden, amit megtehetünk a gerincünk egészségéért

204 ország között Magyarország jár az élen a derékproblémák terén. Hogyan jutottunk idáig? Milyen képességeinket veszítjük el a kevés mozgás következtében, és miként befolyásolja a mentális állapotunk a mozgásszervi problémáinkat? Mi az az exercise snack, és miért kellene úgy, mint egy falat kenyér? Miért tévedés, hogy az úszás a gerincbetegek Szent Grálja, és hogyan kellene jól mozognunk? Ádám Judit gyógytornásztól és Almásy Csilla gyógytornász-fizioterapeutától szinte mindent megtudtunk a gerinc egészségmegőrzéséről, amit csak lehet.