2011. szeptember. 22. 14:08 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 22. 14:51 Gazdaság

Igazmondás és bérkompenzáció: mit kérdezhet majd az adóhatóság?

A kormány egykulcsos adót kiegészítő terve több olyan pontot is tartalmaz, amelyek alapján – jelenlegi ismereteink szerint – azt kell mondanunk: a rendszerbe tulajdonképpen két újabb kulcs kerül, s a célzott, önbevallásra építő bérkompenzáció is csak kevesek kiváltsága lehet.

A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményt tett közzé az egykulcsos szja megteremtéseinek lépéseiről. Ez a közlemény valójában arról szól, hogy milyen intézkedéseket tervez a kormány, hogy „senki ne járjon rosszul”. A 2012-es tervezett intézkedések közül szakmailag helyes döntés a szuperbruttósítás kivezetése. Ez egyszerűsíti az adórendszert. Szintén helyes az adójóváírás megszüntetése, mert ez segíti a „zsebbe fizetés” visszaszorítását. Az adójóváírás kivezetése csak többkulcsos progresszív adótábla mellett lehetséges. (Bár a hivatalos kommunikáció következetesen cáfolja, hogy többkulcsos adórendszert vezetnének be, Szijjártó Péter úgy fogalmazott: "eszük ágában" sincs ilyen lépést tenni.)

Amikor a kormány „átmeneti hozzájárulás” néven olyan pluszterhet tervez bevezetni, amelyik egy adott jövedelemsávban 16 százalékosnál magasabb adóterhelést jelent, akkor tulajdonképpen már kétsávossá alakítja az adótáblát. A másik oldalról, amikor úgy próbálja kompenzálni, hogy az alacsony keresetűek egy adott jövedelemszint alatt az adóhatóságtól visszakapnak a befizetett szja-ból, akkor ők a 16 százalékos adótehernél egy alacsonyabb adóterhet viselnek. Ez már egy harmadik adósáv, harmadik (mozgó) adókulccsal. Arról, hogyan működne a kompenzációs rendszer, mit kérdezne az adóhatóság és mit jelent mindez a számok szintjén, olvasson többet az Adózónán!

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.