Fellázadt Merkel európolitikája ellen a koalíciós partnere
Valóságos lázadás tört ki a kisebbik német koalíciós pártban, a liberális Szabad Demokrata Pártban (FDP) Angela Merkel kancellár, illetve a kormány európolitikája ellen.
A párt több tartományi szervezete szerdán bejelentette, hogy a tagság támogatását kéri ahhoz a kezdeményezéséhez, miszerint a súlyosan eladósodott országokat ki lehessen zárni az euróövezetből. A szóban forgó szervezetek állást foglaltak az adós országok tartós támogatása ellen. Mindez közvetett hadüzenet Merkel kancellárnak, aki mostanáig a leghatározottabban elutasította Görögország és a többi adós állam esetleges kizárásának lehetőségét az euróövezetből, és hangsúlyozta a szóban forgó országok további megsegítésének szükségességét.
A szellemet az FDP elnöke, Philipp Rösler gazdasági miniszter - egyben alkancellár - engedte ki a palackból, amikor az elmúlt hét végén - Merkellel szembehelyezkedve - felvetette egy rendezett görög államcsőd eshetőségét. Rösler kijelentése a nemzetközi pénzpiacon jelentős feszültséget okozott, a kancellár pedig megfeddte miniszterét. A szerdai állásfoglalásokból kitűnt, hogy a kisebbik koalíciós partner és annak elnöke mindennek ellenére kitart eddigi álláspontja mellett. Sőt, a szerdai aláírásgyűjtési kezdeményezés ezen is túlmegy, nyíltan megkérdőjelezi ugyanis a kancellárnak az euró megmentését célzó politikáját. Értesülések szerint a párt elnökségének a tagság megkérdezését hivatalosan is el kell rendelnie, ha erre öt tartományi szervezet vagy legkevesebb 3500 párttag tesz kezdeményezést.
Mindez már az FDP elnöksége számára is sok volt, ugyanis bejelentette: regionális konferenciákat szervez az Európa-politikáról, illetve az euró megmentését célzó erőfeszítésekről. Közölte azt is, hogy ez lesz a fő témája a nagy hagyományokkal rendelkező, de az elmúlt időszakban népszerűségét rohamosan vesztő liberális párt novemberi kongresszusának.
Görögországgal kapcsolatban Angela Merkel kancellárnak az FDP mellett meggyűlt a baja a másik koalíciós partnerrel, a kisebbik keresztény párttal, a bajor CSU-val is. A gazdasági miniszter után szerdán a kancellár egy másik minisztere fordult szembe a hivatalos állásponttal. A kormányban a CSU-t képviselő Peter Ramsauer közlekedési miniszter ugyanis egy szerdai interjúban annak a nézetnek adott hangot, hogy Görögország euróövezeti kizárása semmiképp nem jelentené a világvégét. Értesülések szerint Ramsauer álláspontját osztja a CSU teljes elnöksége.
Elemzők szerint elsősorban a liberálisok nyílt lázadásával az Angela Merkel vezette konzervatív-liberális német kormánykoalíció a szakadék szélére jutott. Amennyiben a kancellár hatalmi szóval nem képes rendet teremteni, szakértők a koalíció közeli felbomlásával és idő előtti választások kiírásával számolnak.
A történtek más szempontból is a lehető legrosszabbkor jöttek a kormánykoalíció számára. Vasárnap ugyanis az önálló tartománynak számító Berlinben helyi parlamenti választásokat rendeznek, és az előzetes felmérések szerint a koalíciós pártok súlyos kudarca fenyeget. Sőt, a közvélemény-kutatók azt jövendölik, hogy az FDP kiesik a berlini parlamentből, ami hatalmas csapást jelentene a párt számára. Megfigyelők éppen ezért úgy vélekedtek: a pártelnök és gazdasági miniszter, Rösler populista, a lakosság hangulatához igazodó állásfoglalásaival nem elsősorban az eurót, mint inkább saját pártját kívánja megmenteni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.