Az LMP nyílt levélben kérte szavai pontosítására a miniszterelnököt, mert értetlenül áll Orbán Viktor azon hétfői kijelentése előtt, hogy "a külföldi tulajdonú bankok mögött ott állnak az anyabankjaik, az OTP és az FHB mögött pedig ott áll a magyar állam", ha pénzügyi nehézségekkel néznének szembe a devizahitel-végtörlesztési javaslat nyomán.
Míg az OTP-ben az állam közvetlenül – a magánnyugdíjvagyontól eltekintve – nem tulajdonos, addig az FHB-ban a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-nek 4,11 százalék tulajdona van – írta Schiffer András frakcióvezető és Vágó Gábor szóvivő keddi nyílt levélben. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter kedden úgy magyarázta a miniszterelnök OTP-re és FHB-re vonatkozó közlését, hogy "ha szükségük van segítségre, megadjuk".
A két LMP-s politikus a levélben arra is rákérdez a kormányfőnél, kiszámolták-e, hogy milyen mértékű tőkevesztéssel járna a legnagyobb Magyarországon működő bankok számára a devizahitelesek végtörlesztése. Magyarázatként hozzáteszik, hogy miután a bankkonszolidációk a rendszerváltás utáni magyar gazdaságtörténetben a legnagyobb költségvetési tehertételek között voltak, ezért kötelességüknek érzik megkérdezni, milyen formában és mértékben vállal az állam garanciát az OTP és az FHB tulajdonosai felé a bankok tőkehelyzetéért.
Schiffer András és Vágó Gábor hasonlóan fontos kérdésnek tartja, hogy milyen mértékű kártérítési kötelezettsége keletkezhet a magyar államnak a külföldi anyabankkal rendelkező pénzintézetekkel szemben. Az ellenzéki képviselők felhívják a figyelmet arra a sajtóhírre, amelyik szerint a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium jogászai is jogellenesnek tartották a végtörlesztési javaslatot. Erről a miniszterelnök szóvivője kedden azt mondta: nem tud ilyen szakvéleményről, a vasárnapi kormányülésen az ezt a területet felügyelő miniszter azt mondta, hogy jogilag korrekt megoldás kidolgozására van lehetőség.
Levelük végén arra figyelmeztetnek, hogy az Európai Bíróság eddigi gyakorlatából következően a bankokra terhelt végtörlesztést végül a magyar adófizetőknek kell kifizetnie.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.