Csődvédelmet kért a svédországi Saab autógyártó, a vállalat szerint a lépés egy átalakítási program része – jelentette az AP hírügynökség.
A Saab a vanersborgi kerületi bíróságra nyújtotta be a csődvédelmi kérelmet – közölte a hírügynökség a Saab tulajdonosára, a Swedish Automobile-ra hivatkozva. A beadványban a Saab azzal indokolja a lépést, hogy "korlátozottak a forrásai" – teszi hozzá a beszámoló, amely szerint a tulajdonos azt várja, hogy a csődvédelem rövid távon biztosíthatja a Saab működésének stabilitását és ezzel egy időben további források bevonását teszi lehetővé.
A Saabnál – amelyet a holland székhelyű Swedish Automobile tavaly vásárolt meg a General Motorstól – korábban többször is leállt már átmenetileg a termelés, és a vállalatnak nehézségeket okozott a beszállítók számláinak rendezése és a 3700 alkalmazott bérének kifizetése. A hitelezők azzal fenyegetőztek, hogy felszámolást kezdeményeznek a Saab ellen.
A Swedish Automobile – korábbi nevén Spyker – 152 millió euró veszteséget könyvelt el a második negyedévben az egy évvel korábbi 60 millió eurós deficittel szemben. A bevétel 102 millió euróra csökkent 198 millióról, miután a második negyedévben pénzhiány miatt hosszasan állt a gyártás. A társaság nettó adóssága 284 millió euróra nőtt június végén, a március végi 209 millióról.
Ezzel együtt az év első hat hónapjában sikerült több autót eladni: a nagykereskedelemben 12 ezret, márkakereskedőkön keresztül 15 ezret, ami egy évre vetítve 26 és 44 százalékos növekedés.
A tulajdonos, számos sikertelen próbálkozás után, két kínai céggel – a Pang Da Automobile Trade és a Zhejiang Youngman Lotus Automobile nevű vállalattal – tudott olyan megállapodást kötni, amely legalább középtávon biztosítja a Saab fennmaradását. Ehhez azonban még szükség van a kínai és az európai hatóságok engedélyére, így a rövid távú finanszírozás – elsősorban a bérek kifizetése – állandó gond maradt a Saab számára.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.