Gazdaság MTI 2011. szeptember. 06. 18:35

Átveheti az arany a svájci frank menedék szerepét

Még tovább emelkedhet az arany ára az euró/frank árfolyam alsó küszöbét meghatározó svájci jegybanki döntés hatására – vélik elemzők.

Az arany ára kedden ismét rekordot döntött, majd meredeken csökkenni kezdett, miután a svájci nemzeti bank (SNB) bejelentette, hogy 1,20 svájci frankban állapította meg az euró legalacsonyabb, "még eltűrt" árfolyamát, és minden eszközzel megakadályozza annak áttörését.

Elemzők szerint azonban az aranyár csökkenése nem lesz tartós, mert az SNB döntése elnyomhatja a frank befektetési menedék jellegét. A svájci deviza így hátrébb szorulhat az értékálló, biztonságos befektetések rangsorában, a piaci szereplők pedig az eddiginél is erősebben koncentrálhatnak a hasonló funkciójú egyéb eszközökre, például az aranyra, aminek árfelhajtó hatása lehet. "Az SNB keddi döntése így végeredményben szárnyakat adhat az aranyárnak" – idézte a Commerzbank elemzőit a dpa német hírügynökség.

Fazekas István

Más elemzők azt is hangsúlyozzák, hogy az arany rendkívüli mértékű drágulása nem spekuláción alapuló piaci buborék, hanem inkább annak a jele, hogy az aranyat egyfajta biztosítékként halmozzák fel a befektetők az újabb világgazdasági visszaesés, valamint az infláció meglódulásának és az euróövezeti adósságválság további mélyülésének veszélye ellen.

Az arany unciánkénti (31 gramm) ára kedden, közép-európai idő szerint reggel 1920,25 dolláron újabb történelmi csúcsot állított be, jelentősen felülmúlva az előző, 1913,50 dolláros rekordot. Az arany így az előző hét végétől kedd reggelig 90 dollárral – 5 százalékkal – drágult. Az árfolyam aztán az SNB-döntés nyomán egészen 1860 dollárig süllyedt, késő délutánra pedig az 1900 dolláros szint körül állapodott meg.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.