Miután a líbiai felkelők ellenőrzésük alá vonták az ország olajmezőinek, finomítóinak és exporttermináljainak nagy részét, a líbiai nyersolaj a korábban feltételezettnél hamarabb jelenhet meg újra a világpiacon - idézett szakértői véleményeket szerdai számában a The Wall Street Journal című amerikai üzleti napilap európai kiadása (WSJE).
A lap szerint ennek jelentős hatása lesz az olajár alakulására. A cikk szerzője emlékeztetett a lanyhuló amerikai és európai keresletre, és felhívta a figyelmet arra, hogy a fejlemények nyomán a héten több bankház alacsonyabb nyersolajárakat jósolt a jövő évre nézve.
"A Tripoliba vasárnap este óta beözönlő felkelők képsorai erősítik azokat a várakozásokat, hogy hamarosan vége lesz a líbiai konfliktusnak és azzal együtt az elmúlt fél évet jellemző olajpiaci ellátási zavaroknak" - írta a WSJE.
Az amerikai újság idézte Ross Cassidyt, a Wood Mackenzie piacelemző cég olaj- és gázszakértőjét, aki szerint az ellenségeskedések gyors befejezése esetén - valamint azt feltételezve, hogy az új kormányzat hangsúlyt helyez az olajipari infrastruktúra rendbehozatalára - Líbia három hónapon belül napi 600 ezer hordóra tudná emelni olajtermelését.
Afrikában Líbia rendelkezik a legnagyobb olajkészletekkel. A politikai nyugtalanság kirobbanása előtt naponta 1,6 millió hordónyit termelt, de a mennyiség napi 60 ezer hordóra csökkent, miután a külföldi olajmunkások elmenekültek, a harcok pedig megrongálták a létesítményeket.
A líbiai helyzet alakulása miatt a Brent nyersolaj hordónkénti világpiaci ára áprilisban elérte a 127 dollárt. Most azonban a J. P. Morgan bankház úgy véli, hogy jövőre már csak 115 dollár lesz a Brent átlagára. Ennél is derűlátóbb a Citigroup, amely korábban is csak száz, most azonban már csak 86 dolláros Brent átlagárat valószínűsít 2012-re.
A felkelők nemrég jelentették be, hogy nem nyúlnak hozzá líbia olajszerződéseihez.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.