2011. augusztus. 23. 12:52 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2011. augusztus. 23. 13:04 Gazdaság

Orbánék nyomában: a lengyelek is beolvasztják a magánnyugdíjvagyont?

A magánnyugdíjpénztárak megszüntetését és pénzüknek a költségvetésbe olvasztását javasolja Jolanta Fedak lengyel munkaügyi miniszter - írja a Napi Gazdaság online. Az ország pénzügyminisztere ugyanakkor azt ígéri: ha kormányon maradnak, nem nyúlnak hozzá a magánnyugdíjrendszerhez.

Jobb helye lenne a költségvetésben a magánnyugdíjpénztárak vagyonának, amelyek csak eltőzsdézik az emberek pénzét - nyilatkozta Jolanta Fedak lengyel munkaügyi és társadalompolitikai miniszter a Napi.hu szerint. A miniszter már több mint egy éve harcol az OFE, a nyílt nyugdíjalapok, vagyis a nyugdíjrendszer második pillérének megszüntetéséért. Most, hogy a tőzsde mélyrepülése súlyos károkat okozott a magánnyugdíjpénztáraknak, elérkezettnek látta az időt, hogy újabb támadást indítson - írja a lap.

Az ország pénzügyminisztere ugyanakkor azt ígéri: ha kormányon maradnak, nem nyúlnak hozzá a magánnyugdíjrendszerhez.. "Az októberben tartandó parlamenti választások után nem fog megváltozni a magánnyugdíjrendszer, amennyiben a mostani kormány marad hatalmon" - jelentette ki egy rádióinterjúban Jacek Rostowski. Elmondta: nem fogják csökkenteni az állami nyugdíjalapból a magánnyugdíjpénztárakba való átutalás nagyságrendjét.

Az év elején elfogadott nyugdíjtörvény értelmében a nyugdíjjárulékokból származó befizetések 2,3 százaléka megy a magánnyugdíjpénztárakba a korábbi 7,3 százalék helyett. A fennmaradó 5 százalék az állami nyugdíjalapban marad. A kormány szerint 2020-ig mintegy 195 milliárd zlotyval csökkenhet így az állam adósságterhe. Lengyelország ellen az Európai Bizottság korábban túlzottdeficit-eljárást indított, aminek következményeként 2012-re a maachstrichti kritériumnak megfelelő, GDP-arányos 3 százalék alá kell csökkentenie az államháztartás hiányát.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.