A Fed játéka az ön idegeivel: küszöbön a recesszió?
Nem ér véget a devizapiaci horror: a svájci frank újabb és újabb rekordokat dönt. A piacon ezúttal a Fed döntése miatt szakadt el a cérna.
Úgy tűnik, mintha sose szakadna vége a devizapiaci horrornak: kedden este a svájci frank, miután napközben sorozatos rekordokat döntött, 273 forint fölött újabb történelmi csúcsot állított be, az euróval pedig csaknem paritásba került, ami ugyancsak történelmi csúcs.
Az újabb frankerősödést ezúttal az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) magyar idő szerint kedd este megjelent, csalódást keltő nyilatkozata váltotta ki a piacon. A Fed közölte, hogy a jegybanki alapkamatot nulla közelében tartja még legalább két évig, és a korábbinál borúsabb képet festett az amerikai gazdaság jövőjéről. A borús kilátások ellenére ugyanakkor nem jelentett be új monetáris intézkedéseket, csupán annyit, kész arra, hogy bevesse a gazdaságot ösztönző monetáris eszközöket, ha szükségessé válik.
Ez hirtelen komoly csalódást keltett a piacon, amely arra várt, hogy a Fed újraindítja amerikai államkötvényvásárlását, a harmadik úgynevezett Quantitative Easing (QE) programot. Ez lényegében azt jelenti, hogy a jegybank azzal növeli a gazdaságban levő pénz mennyiségét, hogy a gazdasági szereplők helyett vásárol állampapírokat. Mivel ezáltal az állam gyakorlatilag saját magának hitelez, ez valójában pénznyomtatásnak számít, arra azonban ez eddigi jó volt, hogy stabilizálja a piaci hangulatot. Hasonló kötvényvásárlásba fogott a héten az Európai Központi Bank is Olaszországban és Spanyolországban, és ezzel elérte az egyre magasabbra kúszó kötvényhozamok csökkenését.
A pénznyomtatáson kívül többet most nem is lehet tenni - mondta a napokban több elemző is a hvg.hu-nak. Ez azzal magyarázható, hogy a világgazdaság mindenképpen lassulni fog, és a fejlett országokban beinduló költségvetési kiigazítások (amik elkerülhetetlenek, ugyanis fenntartható pályára kell állítani az elszaladó államadósságokat) még inkább a recesszió felé nyomják majd a gazdaságot. A gazdaság lassulását, vagy a visszaesést legfeljebb tompítani lehet a pénznyomtatással.
Azzal, hogy a Fed nem veti be újra ezt az eszközt, ugyanakkor a gazdaság borús kilátásairól beszél, azt üzeni a befektetőknek, hogy lassul a gazdaság, de egyelőre nem sokat fog tenni ellene. Ez még jobban gerjeszti a befektetők recessziós félelmeit, ami miatt múlt hét óta szakadnak a tőzsdék. A recessziós félelmeket pedig mindenekelőtt az motiválja, hogy a fejlett államok adósságválságából való kilábaláshoz arra lenne szükség, hogy a gazdaság növekedésével az országok kinőjék az adósságot. Ha ezzel szemben stagnálás közeli állapot vagy recesszió jön a fejlett országokban, akkor az adósságprobléma nem oldható meg államcsődök vagy az adósság elinflálása nélkül.A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.