Turisztika Hungária: jó befektetés az SCD-től megvett balatoni portfólió
"Jó lehetőséget látunk a balatoni portfólió átvételében, ám alapvetően nem a program megvalósítása miatt döntöttünk a befektetésről" - nyilatkozta az SCD Csoporttól a Magyar Turisztikai Holding Zrt.-t (MTH) megvásároló Turisztika Hungária Kft. tulajdonos ügyvezetője, Nagy Gábor.
Az SCD Csoport kedden közleményben tudatta az MTI-vel, hogy eladja a Balaton-fejlesztési Programot, a FlyBalaton repülőtér hosszú távú bérleti és üzemeltetési jogát, valamint a Hunguest Hotel vételi opcióját tulajdonló cégét, a Magyar Turisztikai Holding Zrt.-t.
Az MTI kérdésére, hogy a TH tervezi-e a Balaton-fejlesztési program megvalósítását, vagy számolni lehet az ingatlanok, jogok részletekben történő értékesítésével, Nagy Gábor azt válaszolta, a korábbi fejlesztési elképzelések áttekintését követően, a piaci lehetőségek alakulását mérlegelve döntenek majd arról, mely beruházásokat valósítják meg. Figyelembe veszik azt is, hogy a portfólió értékesebb lehet a fejlesztéseket követően. "Úgy gondoljuk, a válságidőszak után, talán középtávon az MTH magasabb értéken kelhet el a mainál, akár fejlesztések nélkül is, de ehhez arra van szükség, hogy a portfólió minden elemét tovább működtessük" - tette hozzá. Hangsúlyozta, hogy a stratégiát az átadás-átvételi folyamatok lezárása után pontosítják majd az új tulajdonosok.
Arra a kérdésre, hogy a TH vállalja-e a FlyBalaton további üzemeltetését, mindössze annyit árult el, hogy ehhez már rövid távon is szeretnének szakmai partnert találni. Közlése szerint a cég tulajdonosai fontosnak tartják a balatoni kempingek és a reptér folyamatos működésének fenntartását, hiszen ez a biztosítéka a befektetés megtérülésének is. "A társaság biztosítottnak látja a tranzakció finanszírozásához és a működtetéshez szükséges tőkét" - tette hozzá.
Arra vonatkozóan, hogy kik és milyen tőkeerővel állnak a cégjegyzék szerint 2011. július 28-án 500 ezer forintos törzstőkével bejegyzett Turisztika Hungária Kft. mögött, az ügyvezető annyit válaszolt, a társaság nem a tulajdonosai által szeretne megjelenni a hazai médiában.
A Jászai Gellért elnök vezetésével működő ingatlanfejlesztő és befektető cégcsoport keddi közleménye szerint a Magyar Turisztikai Holdingot egy magyarországi befektetőcsoport vásárolja meg, amelyet a Turisztika Hungária Kft. képvisel. A létesítmények üzemeltetését továbbra is a Jászai Gellért tulajdonában maradó és általa elnökölt tóparti szállásadó vállalat, a Balatontourist Zrt. végzi.
A magyarországi turizmus-fejlesztés három-öt éves távlatban továbbra is jó lehetőség, ezért döntöttek úgy, hogy az idegenforgalmi portfóliót értékesítik ugyan, de az üzemeltetését folytatják - mondta Jászai Gellért az MTI-nek. Hozzátette: az SCD a turisztikai portfóliójának átalakítása után tőzsdei bevezetésének előkészítésére, valamint budapesti fejlesztéseinek folytatására koncentrál.
A közlemény szerint már jövőre bevezethetik társaságuk, az SCD REIT papírjait a budapesti börzére. A budapesti fejlesztésekkel kapcsolatban megjegyzik: a pasaréti Akadémia Parkban megvalósuló irodafejlesztések első üteme augusztusban zárul, és a projekt második ütemének indításához is előrehaladott bérlői tárgyalásokat folytatnak.
Az SCD Csoport 2003-ban a balatoni szállásadó vállalatok akvizíciójával indította útjára turisztikai befektetéseit, amely a balatoni kempingekkel, a Balaton-fejlesztési Programmal és a FlyBalaton repülőtér bérleti és üzemeltetési jogával együtt Magyarország meghatározó idegenforgalmi holdingja lett.
A Magyar Turisztikai Holding Zrt. tavaly decemberben alakult meg az SCD Group Zrt. idegenforgalmi portfóliójára alapozva, és a Hunguest Hotels Zrt. opciós jogának megszerzésével. Megalakulásakor mintegy 50 milliárd forintra becsült vagyonnal rendelkezett, és a magyarországi kereskedelmi szálláshelyeken regisztrált vendégéjszakák mintegy 10 százalékát tudhatta magáénak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.