Fokozatosan stabilizálódnak a közép- és kelet-európai bankrendszerek adósminőségi mutatói a pénzügyi válság mélypontja óta - áll a Fitch Ratings csütörtökön Londonban kiadott féléves átfogó felmérésében, amely szerint azonban a magyar bankrendszer egyelőre a gyengébb megítélésű csoportban van.
A legnagyobb európai hitelminősítő 21 oldalas elemzése szerint a Fitch úgy ítéli meg, hogy a lengyel, a szlovák és a cseh bankok önálló pénzügyi profilja "lényegesen jobb", mint a magyar, a horvát, a bolgár, a szlovén és a román bankrendszeré. Ebben a megítélésben az tükröződik, hogy az első három ország bankpiacának finanszírozási profilja erősebb, kevesebb a devizaalapú kinnlevőség, jobb az eszközminőség, és "általánosságban is magasabb a gazdasági fejlettség szintje".
A Fitch Ratings szerint úgy tűnik, hogy a problémás hitelek aránya a lengyel, a szlovák és a cseh bankrendszerben a teljes kinnlevőség-állomány 6-7 százalékán tetőzött a tavalyi második vagy az idei első félévben. A cég várakozása szerint a nem teljesítő hitelek aránya Romániában, Bulgáriában és Horvátországban 2011 végén, Magyarországon és Szlovéniában azonban valószínűleg csak jövőre tetőzik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.