Az Egyesült Államok előtt álló legnagyobb kihívás a fenntartható és tartós költségvetési konszolidáció végrehajtása, amelynek egyben biztosítania kell, hogy a továbbra is gyenge lábakon álló gazdaság növekedési pályán maradjon - áll a Nemzetközi Valutaalap (IMF) az Egyesült Államokban folytatott négyes cikkely szerinti országértékelését lezáró elemzésében.
Az IMF kiemeli, hogy miközben az államadósság nem fenntartható pályán mozog, a legfontosabb cél, hogy az évtized közepére stabilizálódjon az államadósság GDP-arányos mértéke, majd fokozatosan csökkenésnek induljon. Ennek érdekében alapvető fontosságú, hogy időben szülessenek meg a költségvetési kiigazítási tervek, amelyek összhangban vannak reális makrogazdasági előrejelzésekkel - írja a szervezet.
A valutaalap értékelése szerint a GDP 7,5 százalékát kitevő ötéves, évi 1,5 százalékos kiigazítást hozó program volna kívánatos. Később, az idősödő társadalom és az egyre magasabb egészségügyi kiadások miatt további konszolidációra lesz szükség - írja az IMF. Egy ilyen programnak a kötelező kiadások csökkentésére, illetve a bevételek növelésére kell irányulnia: az IMF szövetségi szintű forgalmi adó, vagy környezetvédelmi adó kivetését javasolja.
A nemzetközi pénzügyi szervezet előrejelzése szerint a szövetségi költségvetés hiánya 2011-ben 9,3 százalék, 2012-ben 7,6 százalék, míg 2013-ban 5,6 százalék lehet. A valutaalap szerint erősödtek az amerikai gazdaságra ható negatív kockázati tényezők. A szervezet kiemeli a lakóingatlan-piac további visszaesésének lehetőségét, illetve a kedvezőtlen költségvetési helyzetet, amely akár az amerikai állampapírhozamok emelkedéséhez, vagy hitelminősítői lépésekhez is vezethet. További kockázatot jelentenek az energia- és nyersanyagárakat érő sokkok, a szűk hitelpiaci kínálat, illetve az európai adósságválság tovagyűrűző hatásai.
A nemzetközi szervezet az idei évre 2,5 százalékos, 2012-re és 2013-ra 2,7 százalékos, 2014-re és 2015-re pedig 2,9 százalékos GDP-növekedést jósol. Az infláció az idén 2,8 százalékon tetőzhet, ám 2012-től már 1,6 százalék körüli szintre eshet vissza. Az IMF szerint az amerikai munkanélküliségi ráta idén 8,9 százalék lehet, 2012-ben 8,4 százalék, 2013-ban pedig 7,7 százalék lesz.
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed rendkívüli, ösztönző monetáris politikájával kapcsolatosan a szervezet megjegyzi, hogy a Fed-nek bármilyen irányú hosszú távú inflációs nyomás esetén határozottan kell fellépnie. Később, a megfelelő alkalommal kezdődhet meg a Fed mérlegfőösszegének csökkentésére, a mennyiségi enyhítési programok során vásárolt pénzpiaci eszközök értékesítése is - véli az IMF.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.