Gazdaság MTI 2011. június. 24. 15:04

Mario Draghi lett az EKB elnöke

Az olasz Mario Draghit nevezték ki az EU-országok csúcsvezetői az Európai Központi Bank új elnökévé - jelentette be Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke.

Az olasz Mario Draghit nevezték ki az Európai Központi Bank elnökévé, a döntés az állam-, illetve kormányfők brüsszeli tanácskozásának pénteki zárónapján született.

A 63 éves Draghi, a Goldman Sachs korábbi bankára november elsején veszi át a tisztséget a francia Jean-Claude Trichet-től. A rá váró feladat több mint kihívás: biztonságos vizekre kell kalauzolnia a közös fizetőeszköz, az euró hajóját, miközben számos euróövezeti tagállam küzd súlyos fizetési gondokkal, és ezeket az országokat - most éppen a legsúlyosabb helyzetben levő Görögországot - olyan hatalmas volumenű pénzügyi mentőcsomagokkal kell kisegíteni, ami veszélyezteti az euró stabilitását is.

Mario Draghi
MTI / AP

Draghi kinevezését eredetileg csütörtökre tervezték, de Nicolas Sarkozy francia elnök ragaszkodott ahhoz, hogy előbb adjanak neki biztosítékot, Franciaországnak Trichet távozása után is lesz helye a frankfurti székhelyű Európai Központi Bank igazgatótanácsában. A testületben már van egy olasz, Lorenzo Bini Smaghi, akinek távoznia kellene ahhoz, hogy a franciák jelölni tudjanak valakit a helyére.

Diplomáciai források szerint Smaghi telefonon beszélt mind Sarkozyvel, mind Herman Van Rompuyjel, és biztosította őket afelől, hogy az év végén távozik. Ennek - más források szerint - az az ára, Smaghit jelöljék az olasz állami bank élére. A hazájában "Szuper Marióként" emlegetett Draghi nagy szakmai hírnévnek örvend mind hazájában - az olasz központi bank hitelességének 2005-ben sikeresen végrehajtott helyreállítása nyomán -, mind globális szinten, a nemzetközi bankrendszernek a válság nyomán szükségessé vált megszilárdításában játszott szerepe okán.

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság Tiszai Balázs 2024. december. 04. 17:30

Dél-Korea elmúlt 24 órája: amikor annyira utál mindenki, hogy csak az önpuccs tűnik megoldásnak, de még az se sikerül

Jun Szuk Jeol elnök a hadiállapot kihirdetésével majd visszavonásával néhány óra leforgása alatt szilánkjaira zúzta szét azt a képet, ami a nyugati világ lakosainak többségében élt Dél-Koreáról, miközben saját népe elé véres és traumatikus képeket rángatott elő a kollektív emlékezetből. A villámgyorsan hamvába hullt önpuccsból akár halálos ítélet is születhet, a dél-koreai kormány bukása már csak formaságnak tűnik.