Nyár közepére szóló vállalásainak harmadát kipipálta a kormány, másik harmadánál kisebb csúszással van esély a tervezett átalakítás minél hamarabbi megvalósítására, a tízből négy vállalásnál azonban egyelőre teljes homály fedi a kormányzati elképzeléseket - írja a Világgazdaság (VG). Brüsszelben a lap szerint még nem aggódnak, bár nagy figyelemmel követik a reformok előrehaladását.
Tízből három: mind a már kipipált, mind a még folyamatban lévő ügyeknek ekkora az aránya, legalábbis ami a Széll Kálmán-tervben július 1-jei határidővel szereplő kormányzati vállalásokat illeti - olvasható a VG hétfői cikkében. A miniszterek szabadsága húsz napra csökkent, átalakult a gyógyszer-finanszírozás rendszere, és módosultak a táppénzszabályok is: ezek a „pipák” a kormányzati vállalások mellett. A korengedményes nyugdíjak felülvizsgálata folyamatban van, jól jelzik ezt a szinte folyamatos tüntetések, tiltakozások az érintettek részéről. A T. Ház ezekben a napokban tárgyalja a június 11-én benyújtott új közbeszerzési törvényt, és elkezdődött a közmunkák új rendszerének kidolgozása is.
Egyelőre azonban szinte semmit nem tudunk a rezsiköltségek befagyasztását lehetővé tevő, valamint a gyógyszerek támogatásáról szóló új szabályokról – előbbi kapcsán csak a gázár-támogatási rendszert hosszabbították meg néhány hónappal. Homály fedi azt is, hogy a jövőben pontosan milyen feltételek mellett lehet valakit rokkantnak minősíteni, és egyelőre a közszférában dolgozók is hiába várják a nekik szóló új életpályamodell bemutatását. Holott ez utóbbi vállalások mellett is július 1-jei dátum szerepel a tavasz elején bemutatott Széll Kálmán-tervben - írja a lap.
Igaz, a kevésbé precízen „tavaszra” ígért további három vállalás mellé is pipát tehet a kormány. Megszületett ugyanis a megállapodás a bankokkal a jelzáloghitelesek megsegítéséről, és benyújtották az e-közigazgatásról és az adminisztrációs terhek csökkentéséről szóló programokat is. A Nemzeti munkaterv azonban nem készült el az április végi határidőre. Az is igaz, hogy egyes területeken nehéz megítélni, egy-egy törvénymódosítás tervéhez valóban odakerülhet-e a pipa. A rokkanttá minősítés szabályozásának átírása ugyanis nem valósult meg, ám döntöttek a korhatár alatti, úgynevezett harmadik kategóriába sorolt rokkantellátások felülvizsgálatától.
Az elmaradások közül a rokkanttá nyilvánítási és a gyógyszer-támogatási rendszer körüli bizonytalanság okozhat nemzetközi színtéren is érzékelhető gondokat, lévén e két kérdés több tízmilliárd forintnyi költségvetési bevételt érint. Brüsszeli forrásokból a Világgazdaságnak megerősítették, a vállalások teljesítését szorosan nyomon követik az uniós szakemberek, az azonban egyelőre kizárt, hogy hivatalos kritikát kapna a kormány e néhány csúszás miatt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.