Gazdaság ecoline.hu 2011. június. 15. 11:30

Bővült áprilisban az európai ipar

A márciusi stagnálás után áprilisban 0,2 százalékkal, az elemzői várakozásoknak megfelelő mértékben nőtt az ipari termelés volumene az eurózónában – derül ki az Eurostat szerda délelőtt közzétett jelentéséből.

A termelés volumene áprilisban 5,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Az Európai Unió egészében az ipari termelés áprilisban az előző hónaphoz képest 0,1 százalékkal, 2010 áprilisához viszonyítva pedig 4,7 százalékkal nőtt.

Az Eurostat az áprilisi jelentésben módosította a márciusi adatokat: az eurózóna havi mutatója eredetileg mínusz 0,2 százalék, az EU-é mínusz 0,3 százalék volt. Az éves bővülés üteme az új adatok fényében márciusban a közös pénzt használó blokkban 5,8 százalék, az Unió egészében 5,1 százalék (az „eredeti” 5,3 százalék, illetve 4,6 százalék után).

Év/év alapon az uniós statisztikai hivatalnak adatot küldő tagállamok közül 18-ban nőtt, ötben csökkent a termelés volumene. A legnagyobb, 31,8 százalékos éves növekedéssel Észtország ipara dicsekedhet, Lettországban 13,7 százalékos, Svédországban 10,5 százalékos, Németországban 9,9 százalékos bővülést regisztráltak. Görögországban 10,7 százalékkal, Portugáliában 1,7 százalékkal, Spanyolországban 1,6 százalékkal csökkent a termelés.

Az Eurostat jelentése innen is elérhető.

A magyar mutatók az Eurostat jelentésében nem szerepelnek; a KSH a részletes áprilisi adatsort szerdán tette közzé, amelyben az előzetes becsléshez képest fölfelé módosította a sarokszámokat; az éves bővülés (naptári hatással kiigazított) üteme 9,7 százalék volt.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.