2011. május. 07. 14:02 MTI Utolsó frissítés: 2011. május. 07. 13:35 Gazdaság

ASEAN-csúcs a thai-kambodzsai konfliktus árnyékában

A Thaiföld és Kambodzsa közötti határkonfliktus "árnyékában" vette kezdetét a Délkelet-ázsiai Országok Szövetségének (ASEAN) csúcstalálkozója szombaton az indonéz fővárosban, Jakartában.

"Ha konfliktus tör ki, az ASEAN-nak fórumot kell biztosítania a béketeremtést célzó diplomáciai erőfeszítéseknek és a nyílt párbeszédnek" - jelentette ki a tanácskozást megnyitó beszédében Susilo Bambang Yudhoyono indonéz elnök. Jakartai tisztségviselők szerint a két ország miniszterelnöke beleegyezett abba, hogy vasárnap az indonéz elnökkel háromoldalú találkozón próbálják meg lezárni a vitatott határszakaszokon zajló összecsapásokat. Aligha várható azonban, hogy még a csúcstalálkozón megoldás szülessen.

A csúcsértekezleten a tíz tagállam a napirend szerint megvitatja az emberkereskedelem, a terrorelhárítás és a munkaerő-áramlás problémáit is. Minden bizonnyal szóba kerül a mianmari katonai juntának azt a törekvése is, hogy 2014-ben Mianmar tölthesse be az ASEAN soros elnöki tisztét.
 
Thaiföld és Kambodzsa közel 800 kilométeres közös határának több szakasza vitatott, köztük az a rész is, ahol február óta ismét dörögnek a fegyverek. A két ország fegyveres erői 2008 óta többször is összecsapásokba keveredtek egymással a XI. századi Preah Vihear szentély környékén, amelyet a hágai Nemzetközi Bíróság (ICJ) még 1962-ben Kambodzsának ítélt, az UNESCO, az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete pedig három éve a világörökség részévé nyilvánított. Thaiföld olvasata szerint azonban a szentély körüli 4,6 négyzetkilométernyi terület felségjoga az ICJ döntése ellenére tisztázatlan maradt.

A soros elnöki tisztet jelenleg betöltő Indonézia külügyminisztere, Marty Natalegawa hónapok óta beható tárgyalásokat folytat a két féllel, hogy tető alá hozzon egy megállapodást 30 katonai megfigyelő kiküldéséről, valamint a szemben álló erők kivonásáról. A külügyminiszterek február 22-i jakartai találkozóján Thaiföld elvi beleegyezését adta az indonéz béketervhez, de azóta többször kifogásokat emelt a dokumentum több ajánlásával szemben. Kambodzsa viszont az összes indonéz ajánlást elfogadta, és sürgette Jakartát, hogy a lehető leghamarabb telepítsen megfigyelőket a határtérségbe. Phnompen még azt is elfogadná, ha a megfigyelők csak a határ kambodzsai oldalán teljesítenének szolgálatot.

Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár is tűzszünetre szólította fel a feleket, de a fegyvernyugvás esélyei egyelőre törékenyek, mert a két ország nem ért egyet abban, hogy mi váltotta ki az ellenségeskedést. Thaiföld ráadásul kétoldalú tárgyalásokon szeretne megállapodást elérni, Kambodzsa viszont ragaszkodik egy harmadik fél közvetítéséhez.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.