Magyarország számára jelenleg nincs kész forgatókönyv az állam modernizációjára, ezért érdemes megnézni a lehetséges alternatívákat, és okosan applikálni azokat – vélekedik Bod Péter Ákos közgazdász, egykori jegybankelnök.
„Ami az állammal kapcsolatos, az az elmúlt időszakban bizony visszahúzó volt” – utal a gazdasági szakember az elmúlt évek és évtizedek során elmulasztott stratégiai fejlesztésekre. Felmérések szerint ugyanis azoknál a versenyképességi tényezőknél, melyeknél az államé a felelősség – például jogrend, közrend, hivatali ügyintézés, oktatás stb.– elmaradás tapasztalható a vállalatok versenyképességéhez képest.
Egy júniusi menedzsment és kontrolling fórumra készülve fejtette ki a közgazdász professzor gondolatait a magyar közszféra versenyképességének szükséges fejlesztéséről. Kifejtette, hogy a döntéshozói körökben teljesen világos a meggyőződés, hogy valaminek történnie kell. Ő maga optimista, de a változások két fontos korlátozó tényezőjére felhívta a figyelmet.
Az egyik, hogy az állami versenyképesség javítására csak állami eszközökkel lehet alkalmazni. A saját hajunknál fogva pedig lehetetlennek látszik kihúzni magukat a mocsárból. Ugyanakkor Bod Péter Ákos szerint az OECD-tagság révén számos olyan segítséget és kényszerítést kapunk, amelyek előremozdítják ezeket a folyamatokat.
A másik nehézség, hogy a globális példák alkalmazhatósága immár nem egyértelmű, hiszen a korábban világszerte dicsőített angolszász gyakorlat éppen a közelmúltban élt túl egy – amit lényegében önmaga állított elő – komoly pénzügyi krízist, miközben az európai kontinentális modellek nem feltétlenül elég gyorsak és radikálisak ahhoz, hogy a hátrányunk ledolgozására megfelelő iránymutatást adjanak. „Magyarország számára nem olyan egyszerű, hogy van egy minta, amit át kell venni, és aztán jól-rosszul applikáljuk, hanem körbe kell nézni” – tanácsolja Bod Péter Ákos. Nem zárja ki a magyar megoldásokat, csak ne „magyaroschan” összebarkácsoltak legyenek, amelyek nem állják meg a helyüket – figyelmeztet a stratégiai tervezés hiányosságaiban rejlő buktatókra a szakember.
Bod Péter Ákos arra is felhívja a figyelmet, hogy a vállalatvezetőknek elsősorban információszerzési felelősségük van, az apolitikus hozzáállás vállalati szinten versenyképességi hátrányt okoz. „Céget vezetni úgy nem lehet, hogy valaki nem látja azokat a folyamatokat, amelyek állami szinten történnek. Roppant izgalmas időket élünk, a tájékozódás mindenkinek csak hasznára válhat”.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.